HOME | HISTORIE | DISKOGRAFIE | FOTOGALERIE | SLOVNÍK | KONTAKT                 
AKTUALITY      VZKAZY   
AKTUALITY
4.6.2015

   Květen jsme začali svatbou. Ženil se primáš souboru Górole a nemělo to chybu. Svatba se konala v Mostech na Hotelu Grůň a střídali jsme se s DJ Jasiem a s již zmíněnými Góroli. O půlnoci jsme ale museli udělat radikální řez a odebrat se domů na kutě. Ráno v osm jsme totiž vyjížděli na Country za stodolou v Čierném Balogu na pozvání staré známé kapely Vodopád. Moc se nám líbili Veslári z Košic, Silent Rain z Karviné a samozřejmě organizující Vodopád. Chlapi, moc díky za pozvání.
   V Muzeu v Třinci jsme zahráli na zahájení vernisáže řezbáře Jana Sikory a bylo to hraní výjimečné tím, že na kytaru hrál bubeník Jano. Honza se musel plně věnovat svému novému hobby, tj. práci :-).
   Retro čaje s Bidony se konaly u příležitostu 45 let kapely. Bohužel i v duchu vzpomínky na zakládajícího bubeníka Miloše Smyčka, který letos odešel do muzikantského nebe. Mimo ještě starší jablunkovské kapely The Rumble, jsme na tuto pěknou akci byli pozváni jako hosté i my, čehož si velice vážíme.
120 let chaty Javorový. Hrálo se super, ale vítr byl skoro pro mě až nezvládnutelný. Kdyby mi Martin z před námi hrající kapely UTB nezapůjčil kovový těžký stojan s fixačním zařízením na papíry, tak by mi texty odlítly někam nenavrátně do Polska.
   V Nieborach na Dniu Oszeldy jsme už hráli potřetí. Letos ale poprvé nám tam nevyšlo počasí. Děkujeme lidičkám, kteří na nás pařili i v tom slejváku.
   Country sešlost se letos konala U Pašíka v Třinci. Bylo tam opravdu toho bahna jak v chlívku, protože pořád ještě chcalo o život. Poctivě jsem odsledoval koncert Magdonu a musím uznat, že jejich úroveň je koncert od koncertu lepší. Velkou zásluhu má na tom určitě jejich kytarista Tomek Żur. A žeby i naši hostující Honza s Janem? Chyběl mi tam ale Jirka, který se musel před našim příjezdem vrátit k hospitalizaci.
   Otevírání studánky na Ostrém. Do 17.00 se hrálo moc pohodově a pak nás zastavil opět déšť. Tak jsme museli skončit o hodinu dřív. Jo, kdyby to tak fungovalo i v práci, že?
   Tak se mějte hezky a bacha na přehřátí. Tom22.4.2015

   No a už můžeme dokonce udělat i dubnovou uzávěrku. V nové třinecké knihovně jsme už hráli podruhé a atmosféra byla snad ještě lepší, než na podzim. Knihovníci z celé republiky se očividně bavili a vyžádali si dokonce dva přídavky. Určitě se tam opět rádi vrátíme.
   Hraní w Oberży Czarny Koń w polskim Chudowie předčilo naše očekavání. Oberža se naplnila hlavně díky spřátelené kapele Śląskie Bajery z Ornontowic, kteří hráli jak bozi a zorganizovali nám tam spolu s majitelem oberży perfektní zázemí. Celkem zajímavé je, že dva muzikanti se jmenovali Pindur a Paduch. Celkem populární příjmení z našeho regiónu, že? A ke všemu nás zvučil náš bývalý agent přes hraní v Polsku Jacek Kołakowski, jak nám před cca 15 léty zařídil asi 10 koncertů v okolí Katowic.
   Už se těšíme na podzim, kdy v rámci reciprocity zorganizujeme společný koncert v PZKO Jablunkov. A taky se už těšíme na květen, kde hraní máme konečně požehnaně.
Tom a BLAF30.3.2015

   V březnu jsme tomu moc nedali, 2 x hraní a jedna zkouška. Na Skalce se ale hrálo dost dobře. A ten adrenalínový transport na sněžných skútrech s nástroji a aparatúrou. Kdo nezažil, neuvěří.
   U Mánesa v Dolní Lomné to taky nebylo od věci. Možná mohlo přijít více lidiček. Na druhou stranu je ale ještě období půstu, takže jsme trošku za hřišníky.
   Přejemé všem hezké prožití Velikonočních svátků a těšíme se na jarní koncertíky.
tom a BLAF27.2.2015

   Stručně zhodnotím krátký únor. Dokonce nám do něj vlezla i jedna zkouška. Jelikož v Kostkově letos zkoušíme, tak jsme tam naorganizovali Večer s Blafem a jako hosty jsme pozvali kapelu Companieros. Bylo dobře, místy až moc.
Taky jsme odehráli jeden blok na plesovém odpoledni v třinecké Trisii pro handicapovanou mládež a hodně nás pozitivně nabilo jejich vstřícné vstřebávání našich písniček. Jsme moc rádi, že někteří kluci s námi už v minulosti navázali osobní kontakt a za jejich závěrečné "hoši děkujeme!!!" jsme jim strašně moc vděční. Díky.
   V režii koncertů "urob si sám" jsme domluvili na 27.3. pařbu v Dolní Lomné u Mánesa. Tak doražte. Ale pro jistotu si rezervujte místa na tel. čísle 728 983 042.
S přáním - vyhýbejte se bacilům přejeme všem hodně zdaru do března 2015!
tom a BLAF2.2.2015

   A máme tady Hromnice a pár hraní za sebou. Letos máme celkem charitativní start. Hned první lednovou sobotu jsem zazpíval v Alžbětinkách na patře, kde bydlí moje máma asi hodinku polských a českých koled jen tak sám na kytaru. Dělalo mi hroznou radost, když se někteří klienti přidali a zpívali se mnou.
Další akcička byly narozeniny v Komorní Lhotce pro jednoho sympatického farmáře, který vypadal o skoro 20 let mladší, než slavil.
A opět Alžbětinky. Hodinový koncert s celou kapelou jsme si moc užili oboustranně. Jedna slečna normálně zpívala s námi písničky, které ještě nevyšly na cedlu. Až jsem nechápal.
   Antifire gig, nebo-li Protipožární koncert. Podpora vyhořelé hospůdce U Pašíka v Třinci. Nevím, jak to dopadlo ekonomicky, ale dle mého názoru velmi zdařilá akce. Konalo se to v Třinci na Glejtovně a já jsem zastihl Drnkalisty, Whiskey Before Breakfast, harmonikářku Ivetu a počátek Druhé náhody. Líbilo se mi všechno nějak a nám se hrálo s BLAFem moc dobře.
Těšíme se na Vás do Kostkova (Návsí) 20.2. Tak objednávejte místa na tel. 778058078. Vystoupí s námi i zpřátelená kapela Companieros. Bude postně - akustický nářez.
Tom5.1.2015

   Dnes jsem si přivstal, protože nás s BLAFem čeká smutné rozloučení s Tondou Szpyrcem, který nám mimo jiné napsal hezký text k písničce, kterou už od léta hrajeme (Gdo roz wyrosnył w Jabłónkowie), loni koncem října mi okřtil knížku (Z bagna nad mroki) a taky mě nainspiroval k napsání hezkého textu na Honzovu melodii. Písnička se jmenuje Barewne obrozki a co nevidět ji zkusím vytisknout v Jabku. Pak text pověsím i na facebook a naše stránky. S Tondou nám odchází jablunkovský velikán jak přes malování obrázků na skle, tak přes historii a archivování dat z regiónu a psaní hezkých článků a knížek. Bude to pro město a jablunkovsko opravdu velká ztráta. Kolik jsme měli společných plánů a najednou před náma relativní prázdno. Pokusím se aspoň v jeho duchu obohatit náš repertoár o příběhy z knížek o Jablunkovu, které napsal a moc mu za tu inspiraci děkuji. Dejž mu Pán Bůh věčnou slávu!!!
PS:
   Jenom stručně se zmíním o našich dvou prosincových akcích. Wilijówka w Kostkově se celkem povedla. Mohlo nás být sice trošku víc, ale bavili jsme se od 17.00 až někde do jedné hodiny po půlnoci. S Honzou jsme hráli Silvestra v Hotelu Kempa v Bukovci. Natočili jsme o něm dokonce reklamu, která by měla frčet od dneška na Rádio Čas. Tak se mějte hezky a doufám, že příští aktuality budou veselejší. TomZ bagna nad mroki - recenzja Piotra Drzyzgi

   Autorów próbujących pisać po śląsku z roku na rok przybywa. Mówi się już nawet o swoistym renesansie śląskości. Ale książka Tomáša Tománka, to prawdziwy, wydawniczy rarytas, bo napisany „po naszimu”.
Po jakiymu?! No właśnie… :)
   Jakiś czas temu Ewa Farna wydała w Czechach swoja nową płytę. W związku z jej premierą, piosenkarka została zaproszona do Czeskiego Radia, by opowiedziała m.in. o pracy nad albumem. Prowadząca wywiad Lucie Výborná (bardzo popularna czeska prezenterka) zdradziła, że jest absolutnie zafascynowana tekstami pisanymi po naszimu, które docierają czasem do niej w formie facebookowych wpisów. Jako że Farna potrafi po naszimu mówić, została dokładnie przepytana przez dziennikarkę w tym temacie.
   Artystka stwierdziła m.in., że po naszimu to polskie narzecze. Kiedy jednak zajrzymy na internetową stronę kapeli Blaf (której Tomáš Tomanek jest wokalistą), dowiemy się, że grupa ta jako jedyna na świecie gra muzykę country „ve slezském nářečí”, a więc w narzeczu (dialekcie) śląskim.
   Jeszcze większa niespodzianka czeka nas po otwarciu autobiograficznej, wspomnieniowej książki „Z bagna nad mroki”, którą Tomanek pisał od 1984 roku. Tu natrafimy także na liczne słowa czeskie oraz takie, które występują w gwarze górali beskidzkich. Językowa strona tej publikacji jest więc przebogata i myślę, że niejeden naukowiec byłby zaskoczony jak niezwykłym językiem jest „po naszimu”. Różniącym się od mowy Ślązaków z okolic Katowic, czy Opola, a jednak zrozumiałym. Także swojskim. I niebywale pięknym.
   Językowa warstwa „Z bagna nad mroki” to jedna sprawa. Druga to historie, które znajdziemy w tej książce, a roi się w niej od najróżniejszych epizodów z życia autora i jego najbliższych.
   Tomanek ma niezwykłą lekkość pióra. We wspomnieniowych migawkach przeplatają się ze sobą sceny zabawne z tragicznymi, nieprawdopodobnie absurdalne, z takimi, w których odbija się zwyczajna, ludzka codzienność.
   Nasi południowi sąsiedzi potrafią doskonale łączyć to ze sobą, co widzimy niemal w każdym czeskim filmie, jaki trafia na ekrany polskich kin. Tomanek, który ma także czeskie korzenie, jak widać również posiadł ów dar.
   Momentami jego proza kojarzyć może się także z dokonaniami Mieczysława Bieńka – hajera, który na kole (czyli rowerze) zwiedza świat. Podobny styl, ta sama radość ze snucia opowiadanej historii i – co najważniejsze - przyjemność dla czytelnika zagłębiającego się w lekturze.
   Nie brak tu i refleksji nad życiem, czy swoistych mądrości. Chociażby takich, że „muzyka je cud, kierym idzie dosióngnyć skoro wszecko”. Jeśli tak, to nie wypada zakończyć tego tekstu inaczej niż piosenką. Oczywiście w wykonaniu grupy Blaf. Dodam tylko, że jej tekst można znaleźć tutaj.

kultura.wiara.pl23.12.2014

   Tak a teď se Vám přiznám, jakého mám tvůrčího ducha. Z loňska kopíruju následující přání a nepatrně je rozšířím. Aktualitu za prosinec napíšu v příštím roce, protože s Honzou pytlačíme na Silvestra a uzávěrka by nebyla kompletní :-). Takže nám nezbývá, než Vám popřát hezké a kéžby bílé Vánoce a hodně zdraví a štěstí v roce 2015 a dál a dál...
BLAF
tombublejanoroberthonza1.12.2014

   V listopadu jsme tomu moc nedali. Jedna zkouška u Roberta a dvě soukromé akce - narozeniny. Robertové mámě jsme zahráli na Bowlingu v Jablu a taky jsme ve dvojku s Honzou zapytlačlil v hospodě u Jakubka na Mostech.
   Ale opravdu regulérně a dobře se nám zahrálo v Sydney Clubu na Stodolní. Zvučili nás muzikanti z Tyrkysu a přídavky jsme si vykoledovali dva. A tolik známých lidiček z časů cca před čtvrt stoletím se tam na nás sešlo, že jsme nechápali.
   Letos už to moc přehánět nebudeme. Ještě snad jedna zkouška a Blafwilijówka pro zvané muzikanty a pak už Ježíšek. Přejeme všem hezké adventní období.
Tom a a BLAFHutnk 25.11.2015 - Jewka Trzyczanka napisaa
,,Z bagna nad mroki'' - ksiónżka, kiero was nie łoblafnie

   Jyny mało kómu sie podarzi tak do saga pozewlykać swojóm dusze, jako panu Tomankowi z Blafu, kiery napisoł po naszymu książke: ,,Z bagna nad mroki''. Takóm osobistóm spowiydź z młodych roków żech już downo nie czytała. Bo nad mrokami by my chcieli bujać wszecy, z tym bagnym by to już było gorsze.
   Napisoł ło sebie nikiedy aż na kość uprzejmie. Je tam śmiych, zamyślyni i płacz. Płacz, jak mu kamraci jedyn za drugim w młodych rokach ze swiata łodchodzili. Jak jich jako gastarbaiterów nikierzi łupili ze skury, jak sie ciynżko zranił kolega Janek i też sie zdało, że beje po nim. A w cudzym świecie to je dwa razy ciynżejsze niż dóma. Wyznowo sie aji ze swojich miłości - szczynśliwych i wszelijakich.
   Prziznowo sie ku wzlotóm i upadkóm. Ale przez to wszecko se poradził, bo umioł pieknie grać na skrzipcach tkliwe melodie, kiere majóm Grecy radzi. A jak sie zdało, że już to je beznadziejne z kasóm, to wylyzło słóneczko spoza mroków. Do futrału sie jim nazbiyrało na chlyb aji na kónsek wórztu. Pisze, jako u nikierych naszych sómsiadów natrefili na łoszustów i wszeckimi maściami mazanych złodzieji. Ale dyć szwindlyrze sóm wszyndzi, nie trza ani daleko chodzić. To wszecko i jeszcze kupa inszych ciekawych przigód je łopisanych w jego książce, kieróm warto poczytać tym, co umióm ni jyny po naszymu.
   Takich ludzi by my se mieli wożyć, bo se wdycki stojóm za swojóm mowóm, kieróm jich uczyła mama, w kierej piszóm i spowiadajóm sie jako farorzowi z tego, co przeżyli i kaj byli. Dzierżóm se swoje zwyczaje, kiere tak pryndko zanikajóm. Downe ludy nimiały żodne radija, telewizory, internety ani facebooki i kiela kultury ponich zostało. Bo łopowiadali swojim dzieckóm a dziecka zaś dalszym dzieckóm. I tak to szło z pokolynio na pokolyni. Zostały po nich skarbnice kultury, kiere, jesi Bóg do i ludzie dajóm, sie uchowióm. Naszo mowa a ni jyny óna je łodnogóm kultury, kiero kiejsi tu była. Nie trza sie za nióm gańbić ani nióm gardzić. Tymu trzeba prziwitać i przeczytać książke naszego autora - a chyba sie na mie nie pogniywo, jak powiym gorola. Tak jako kiejsi pisoł po naszymu nasz znany poeta ślóński śp. Adam Wawrosz albo jako pisze poetka Aniela Kupiec. Do dzisio sie czyto jejich utwory po naszymu na rozmajtych imprezach. Nasz dyrektor z panióm małżónkóm zaś piszóm gry scyniczne, na kierych je wdycki pełno sala ludzi. Naszo mowa je, dało by sie powiedzieć, tako międzynarodowo. Sóm tam słowa czeski, polski, nimiecki a nikiedy wszelijako insze, bo se sami do mowy wkłodómy to, co tam nigdy nie było. To nima mortwo łacina, naszo mowa sie rozwijo. Już tam przibywajóm moderni naleciałości, techniczne aji łobyczajowe.
   Nima żech żodyn ekspert jynzykowy i umiym jyny ponaszmu a cosi ku tymu. A mómy aji wygode, bo jak przijadymy na przikład do Pragi a je nas wiyncej, to nóm absolutnie żodyn nie rozumiy. Roz sie mie jedyn panoczek w Pradze pytoł, jak my tam byli z kolegóm z roboty, czy mówimy szyfróm, bo że absolutnie nóm nic a nic nie rozumiy. My sie ze śp. Romanym śmioli do rozpuku. A ón jeszcze srandzista mi powiedzioł: ,,Ewi, poszukej mi (to powiedzioł naschwol po polsku, bo ponaszymu by było "pochladej") w zadni kapsie u galot, czy tam nimóm bilet na cug. Bo mie rynka w ramiyniu boli i nie poradzim jóm dać za sebie". Prażak sie na nas dziwoł z niedowierzanim i prawi: ,,To spolu šukáte i na veřejnosti, to snad není ani pravda''. Wszecko my mu wyświetlili. Śmioł sie i nimóg tymu uwierzić. Napisoł se do zeszitka: ,, Polsky szukać je česky hledat''.
Nó i nakóniec żech je jeszcze po czesku sprosto jako jakosi łożrało lachko kobiecina. A dybych nie dej Boże kogo łobraziła, tak mi to przeboczcie. Tóż tak. Sóm dłógi jesiynne wieczory, tak sie dejcie do czytanio.

Waszo Jewka Trzyńczanka

strana | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 |
KALENDÁŘ 2023

12.1. Soukromá oslava
10.2. Sportbar 69 – Jablunkov
25.2. Soukromá akce - Oldříšov
24.3. Blaf Session U Pašíka - Třinec
8.4. Velikonoční jarmark - Ostrava-Poruba
15.4. Soukromá akce – Hotel Grůň – Mosty
22.4. Kolaudačka Návsí
6.5. Hutnický den - Třinec
20.5. Gastrofestival - Dolní Marklovice
26.5. Bidon a Blaf - Rokáč Jablunkov
2.6. Mosty – Dětský den
3.6. Łączy nas chleb - festiwal - Katowice(PL)
10.6. Blaf před Kollárovci v Dolní Lomné
10.6. Padesátka v Těšíně
17.6. Den obce Bocanovice
30.6. Bluegrass Theatre - Metylovice
7.7. Festival Na Pomezí - Dolní Lomná
15.7. Den obce s hasiči - Guty
16.7. Jarmark - Jablunkov Park A. Szpyrce
22.7. Festyn - Filipka
29.7. Slavnosti na hřišti - Milíkov
24.8. Domov Sosna – Třinec
9.9. Chata Ostrý – cyklozávod Autel
9.9. Soukromá oslava - Bukovec
15.9. Setkání jubilantů – ND Doubrava
16.9. Hraní U Sojky - Nebory
23.9. Oslava LX na Skalce(18)
7.10. Festival na Gírové(16)
14.10. Jesenné slavnosti býka – Čierne(18)
16.12. Firemní akce -Mosty Grůň(17)

Počet vystoupení po dobu existence kapely:
1985 - 1 1986 - 14
1987 - 19 1988 - 27
1989 - 46 1990 - 38
1991 - 11 1992 - 18
1993 - 19 1994 - 18
1995 - 25 1996 - 35
1997 - 34 1998 - 35
1999 - 40 2000 - 40
2001 - 53 2002 - 52
2003 - 56 2004 - 42
2005 - 42 2006 - 35
2007 - 46 2008 - 49
2009 - 40 2010 - 42
2011 - 44 2012 - 48
2013 - 38 2014 - 52
2015 - 47 2016 - 49
2017 - 41 2018 - 44
2019 - 43 2020 - 18
2021 - 32 2022 - 43
2023 - 26
celkem - 1442

Počet přístupů: Statistiky těchto stránek