HOME | HISTORIE | DISKOGRAFIE | FOTOGALERIE | SLOVNÍK | KONTAKT                 
AKTUALITY      VZKAZY   
AKTUALITY
9.6.09
Máme tady červen a ten nám přináší i plný kalendář.
V Tyře jsme hráli opět sochařům a scénář se opakoval jako každým rokem. Víno, sele, tatarák, zpočátku ostýchavá atmosféra. Pařit se začínalo, až když nám bylo třeba končit. Tak jsme aspoň nadstavili jednu rundu.
Další květnovou aktivitou byl modeling. Normálně jsme pózovali v různých převlecích asi 3h fotografům a brzy budeme za to viset. Akorát Robert projevil míň odvahy a nešel do toho. Stejně si myslím, že to obrečí, až se vrátí z dovolené a pojede kolem našich šibenic.
Těšíme se na ten frmol, co nás čeká a taky na spolupráci z Milanem, jak bude zaskakovat na basu. Robertovi přejeme hezký pobyt u Black Sea.
A my v pátek jdeme na křtiny Bidonům a dokonce jsme poctěni zhostit se role kmotrů jejich nového CD. Tak se tam ukažte taky a podporujte nás všude svou účastí!!! Dík. Tom a BLAF


18.5.09
Květen jsme začali hraním na Hutníka hned 1.máje. Na to že jsme začínali už ve 13.00, tak Vás diváků bylo na nás hodně a dokonce byl přídavek. I nějaké ty podpisy. Svým způsobem mě mrzelo, že nemůžu vidět své oblíbené Horkýže Slíže, které totálně žeru.
V té době jsme už totiž pokračovali na Hotelu Grůň, kde jsme měli 4h koncert. Možná to tam mohlo praskat víc v zárubních, ale i tak bylo moc dobře. Pozoruju, že když řídím, hraje se mi mnohém líp. Asi u toho zůstanu.
Hraní na golfu v Ropici bylo hlavně díky našemu kamarádovi Bogdanovi, který slavil 10let určité profesionální činnosti. Vždycky tam rád hraju z dvou důvodů. Královský gurmánský zážitek a nepředvídaná setkání.
A teď něco mimoblafovského. V Městském Lese se konala Majówka. Takový pohodový rockový festival. Odsledoval jsem následující:
Ivan Macek - frontman Odnaha, vede sice mezi pisníčkami intelektuální komentáře, ale na druhou stranu s nadhledem zvládá emoce před ječícími fanynkami a umí s nimi úspěšně spolupracovat.
Nejlepší jevištní projev měli určitě Witch Hammer, ale zpěvák Honza Šotkovský je trochu pod tónem a u ploužáku, na kterém si hodně zakladají (nevím jak se jmenuje), to trhá za uši. Bohužel i na jejich prvním a doufám, že ne posledním cd.
Největším zážitkem byl pro mě R.E.T., na nějž jsem už skoro zanevřel. Mám doma jejich 3 cd a celkem nerad se k ním vracím. Ale jejich zpěvačka, kterou jsem slyšel porvé naživo, mě úplně dostala.
Takže to co jsem viděl, hodnotím velice kladně, ale za co bych dal 5 s !!!, tak to je občerstvení a konkrétně stále se opakující problém z čepovaným pivem. Dvě výčepní zařízení na tolik lidí je zoufalé málo. V řadě stojíte minimálně hodinu a je to kromě Gorola na všech akcích v tomto nádherném areálu jako stvořeném pro letní festivaly stejné. Tom


27.4.09
Duben nám pomalu končí a my jsme si zahráli pouze dvakrát. Nejdřive v Bukovci u Turka. Báli jsme se, že tam skoro nikdo nepřijde a nakonec jsme byli tak mile překvapeni tou stovkou pařmenů, že tam Robert dokonce nechal auto.
Dva dny nato jsme zajeli do Kuřimi na finále Zahrady. Soutěžili jsme asi poprvé v 21. století a zřejmě to na nás bylo znát. Každý den čumím na www.folkcountry.cz jestli jsme náhodou nebyli vybráni a pořád nic. Tak uvidíme.
Celkem podstatné je, že se podařilo odvirovat naše stránky. Každopádně se omlouváme všem, kterým to způsobilo nějaké potíže.
A nakonec něco o jídelničku a slovanských jazycích. Jak myslíte že se přeloží vepřová panenka do slovenštiny a polštiny?
Jednoduše:
bravčová bábika
świnska lalka
tom


30.3.09
V Jasnovicích jsme hráli na šílených narozkách našeho polského přítele Adama. Už jenom ten začátek. Seznámili jsme se s na šrot opilou bluesovou kapelou. Pak byla žranice opravdu pro gurmány. Kachní stejky, maso z divočáka a ze srny a moře vodky a "warzónki". Hrálo se velice dobře, akorát jsme očekávali víc spolupráce s Koala Band. Přesto atmosféra byla na jedničku. A ještě nás tam ke všemu zasněžilo.
Vodácký bál ve Vendryni. Neuvěřitelné kolik přišlo lidí a jak se bavili v kuse od osmi do čtyř rána. Velkou zásluhu má na tom organizátorka Danka, za což ji děkujeme.
Den učitelů se konal na Radnici v Jablu. Taky dobré. Dokonce jsme i po oficiálním konci vydrželi sejšnovat další 2 hodiny.
A máme tady jaro a posunuté hodiny, což já osobně nemusím. Nerad vstávám potmě. Tom


26.3.09
Velevážená veřejnosti,
kamarádka Petra Lásková, jak organizuje koncertík v Brně, mě požádala, ať dám odkaz na její blog, tak se ji snažím vyhovět:
estrella.blog.cz
Určitě se na to mrkněte už jenom z toho důvodů, že tam o nás moc hezky píše. Tom


26.2.2009
Vážení posluchači naší grupy!!
Zítra slavíme na chatě Kamenitý "ośmiste grani". Komu se tam podaří dostat, neměl by být vyhnán, spíš bude vítán. Možnosti dopravy: po svých, běžky, rolba, sněžný skutr, vrtulník. To vše ve vlastní réžii. Začínáme ve 20.00 a na sucho(jako bez aparatúry). Žádný megakoncert. Jenom tak u stolu a co a kdy se nám zachce. Už se nemůžeme dočkat. Tom


23.2.2009
Pozor, pozor!!!!
Zítra, to jest 24.2.2009 v 19.15 budeme s Honzou naživo zpovídání v Rádiu Proglas(FM93,3). Děkujeme za pozornost. Tom


17.2.2009
Plesbalová sezóna se pomalu blíží ke konci. Zatím máme za sebou střídavě národnostně- český, polský a geograficky- Písečná, Bocónowice, Nebory, Niebory. Všecky se nám moc líbily i když musíme přiznat, že byly na výkon hodně náročné.
Jednou jsme museli za nemocného Jana použit dokonce nového nahradníka - malého Luboše z bývalých Daxonů. Velice mile nás překvapil, jak se chytnul hned po první rundě a pak už bubnoval jak kdyby s námi hrál odjakživa. Díky moc za zachránu na poslední chvíli!
A ještě stupidní otázka. Proč, když se polské bály začínají Polonezem, nezačínají české Čechonezem?
A nakonec rýpačka s nadsázkou, kterou mi snad prominete. Co tak začít polski bal místo Polonezem písničkou: Jsi Čech, Čech, Čech, tak si toho važ!!?? No dobře, sorry!! Už couvám. "To abych nahodóm kajsi nieoberwoł". Tom


Recenzja Darka Jedzoka
Przepisane z Głosu Ludu 7.2.2009

BLAF >>Jadymy dali<< (2008)

   Prawdopodobnie nie trzeba szerzej rozpisywać się na temat twórczości kapeli. Gatunkowo zawsze wyrastała z muzyki bluegrassowej, sami panowie szufladkują się jako gorol-grass. Blaf istnieje już od niesamowitych 24 lat, w tym czasie zagrał niezliczoną ilość oraz zdobył (i nadal zdobywa) wielu ortodoksyjnych fanów. Konsekwentnie też trzyma się w tekstach gwary oraz zaolziańskich realiów, doprawiając to wszystko sporą dawką specyficznego humoru, zarówno w muzyce, jak i w tekstach. Na Zaolziu grywają różne kapele, jednak żadna chyba nie może się pochwalić tak szerokim przekrojem wiekowym słuchaczy, zresztą sztandarowy utwór Blafu "Cug do Werku" stał już się legendą.
   Blaf ma swój jasno rozpoznawalny styl - i pozostaje mu wierny także na najnowiejszej płycie, która trafiła w moje ręce w ubiegłym tygodniu. Nie będę mówił o szacie graficznej ani o wykonaniu samej płyty - widać, że budżet był skromny, doceniam jednak zamieszczenie bookletu, który pozwoli na dokładne zrozumienie wszystkich tekstów.
   Aranżacje studyjnych nagrań są bardzo zbliżone do koncertowych wersji - gitary akustyczne i elektryczne, gitara basowa, perkusja, skrzypce, banjo, harmonijka ustna oraz jak zawsze świetne chórki. Muzycznie można mówić o mieszance muzyki bluegrass i folku, na płycie znajduje się jednak także kilka bardzo ciekawych wycieczek w stronę rocka, w zwrotkach utworu "Atómowy Kapturek" zabrzmią nawet gitawy w stylu ska.
   Wracając wkońcu do tekstów, które zawsze były trzonem twórczości kapeli - nawet jeżeli starałem się podejść do recenzji profesjonalnie i objektywnie (w wielu miejscach autorzy tekstów "dosyć swobodnie" obchodzą się z rymem, rytmem i ilością sylab w wersie), w końcu nie wytrzymałem i dałem się pokonać ich rozrabiającemu poczuciu humoru. Chociaż folkloryści złapaliby się za głowę słuchając takiej wersji gwary, myślę, że w tym przypadku warto przymknąć oko. Na stronkach kapeli powstaje całkiem nieźle rozbudowany (5007 słów) słowniczak gwarowy. Sami panowie z Blafu zachowują jednak duży dystans od tej problematyki, czemu dali wyraz w tekście "Gip Gop", parodującym nie tylko polonizmy w języku czeskim, ale też czechizmy w gwarze (cyt.: "Paní máte na plícu gunšunku! Tak mi ju ztepte" albo "hlísta se ťunhla po hlajzách a přejechal ji cuh"). Najbardziej ucieszny jest jednak przedostatni utwór płyty, który składa się z dramatycznych opisów scen z życia małżeńskiego na tle ciężkich rockowych gitar, przekładanych skoczną śpiewką " Ich habe spórnóm babe".
   Na końcu niespodzianka - utwór "Prózne cicho" zoztał nagrany w oparciu o melodię Phila Collinsa, kapela jednak nie otrzymała zezwolenia na umieszczenie go na płycie. Urzędnikom udał się więc niechcący dowcip - w booklecie można więc przeczytać tekst utworu, na płycie jednak znajduje się jedynie 30sekundowe nagranie dosłownie... "próznego cicha".
   Blaf rzeczywiście "jedzie dali". Proszę wsiadać.


Recenze Igora Gaury


Jak se to líbilo mně (něco jako recenze z 20.12.2008)

   Pravdou je, že nové skladby jsem absolutně neměl naposlouchané z koncertů, takže jsem si na poslech nového alba rád udělal čas. Jako první jsem si naklikal Ich habe...
   O této skladbě už nějaký čas kolovaly všelijaké legendy. Těžký ramsteinovský riff a zkreslení na max mi naprosto vyrazil dech. Asi největší úlet z celého alba. Monolog hysterické „semetriky“ by si měli pouštět chlapi povinně před svatbou, to by hned ubylo rozvodů. Jak o tom ostatně lamentují dva dědulové v písni Młodzi a starzi - pohodová to věc, klidně by se mohla pouštět na vánoce v rádiu. Ironizující generační výpověď s vtipným veršem nakonec. Aneb jak říká Jack Nicolson „Za našich mladých let byly večírky divočejší, dívky povolnější a sex prasáčtější“.
   Ale vraťme se na začátek. Úvodní píseň ve středním tempu Karlovy Vary, to je prostě ryzí Blaf. Sympatická mi tam je podladěná akustika, za tu by se nemusely stydět ani unpluged grungeové kapely na MTV a krásně naaranžované čtyřhlasé chorálky, jakožto doprovod umocňující celkovou atmosféru.
   Jadrobómba - ne, to není o nukleární bombě, nýbrž historka o bombě ze dna Jadranu. Píseň je plná slovních hříček a dvojsmyslností, které se naplno rozvinou v dalších skladbách. Večerníčkový motiv na housle je dost chytlavý, tak se začínám obávat, že už se ho za celý den nezbavím. Prostě bomba.
   Sosna - od prvních taktů je jasné, že se jedná o pořádnou vypalovačku. Tématicky navazuje na starší písničky jako jsou Kyčle, Cystoskopie, Bubleho rehabilitační (kurnik jak se ty staré písničky jmenujou...?) , jó a až se jednou bude dělat výběr pro Český svaz hypochondrů the Best of z nemocničního prostředí, jakožto poslední věc bych zařadil Aż mie roz spuszczóm do tej dziury.
   Kantyńsko - na první pohled nenápadná věc se najednou rozvine působivou mezihrou. Já tam slyším czardász i širé ruské pláně, nápadité motivy se prolínají a závěr je vygradovaný kvalitními sólovými výkony na elektriku a banjo. Maďarsko-cigánský pěvecký spolek taky nemá chybu:)
   S Blafem jsem se poprvé setkal v roce 1988 na základní škole. Kolega Aleš nám ve třídě pustil o velké přestávce obehranou šustící kazetu. Pamatuji si, že tam byla Kuźnia zpívaná ještě česky a navíc tam byla mandolína. Všechny písně z té doby jsou dodnes velikými hity.
   Pokud je Blaf něčím neopakovatelný, tak jsou to dlouhé epopeje, kam jsme jeli na vandr, co jsme cestou prožili, koho jsme potkali, co jsme všechno viděli a kolik jsme toho vypili... Zkrátka tentokrát se vydáme do Litvy směr severovýchod a zavítáme na country festival Visagino. A že bylo veselo není třeba dodávat.
   Následuje nesmírně pohodová Se mi chce. Píseň zdánlivě postavená na dvou sedmičkových akordech, má monumentální až hymnický nádech. Pánové, tak takhle dělají hudbu zkušení muzikanti. To se prostě musí slyšet , ponořím se do textu vychutnávám si každý tón a nechávám se unášet. Napětí střídá relax. Podle mě vrchol alba.
   Bajka ufff... co to je? DADAISMUS, můžete si pod textem představit cokoliv, jinak je to taneční letní písnička v jihoamerickém rytmu, musí se na to skvěle pařit. Tak si tedy představím žhavou letní noc, prsatou mulatku, pardón gorolku a dvě promile v krvi...
   Atómovy Kapturek jsem si musel pustit třikrát za sebou. Z jednoho důvodu. Naprosto mě unesly hipísácké chorály v mezihře. Odkaz na Janis Joplin. A překřikování o radaru bylo jak vystřižené z muzikálu Vlasy. Fakt jste mi udělali radost, GOOOOOOD VIBRATIONS.
   Bluesrocková dvanáctka s názvem GIP GOP je bonbónek pro lingvisty, kochám se dokonale zahranou foukací harmonikou...
   Tragedium Colleum, začátek zní libozvučně foneticky Szwela, szwela, ...bync! Tohle nemůže skončit dobře, chudák opilec, líbí se mi nápaditá zpěvová linka ve sloce, doprovod zní opravdově americky.
   Krziżowatka - představte si zakouřený klub narvaný k prasknutí a na pódiu mladičkou nezávislou kapelku. Takhle to vypadá, když Honza vymění ve studiu akustiku za nabroušenou elektrickou kytaru.
   Wieczny sztudent - když už celou dobu srovnávám, tak počátek zní kupříkladu jako předehra z hitovek Fun Lovin Criminal. Mám rád tyhlety houpavé songy. Jenom místo nacreckovaných raperů se zlatými řetězy, uslyšíme starý známý zpěv, přecházející do typického falzetu, hádejte, čí je to písnička, kdo je pilným sztudentem?
   MOCKBA začíná to pěkně - Podmoskevské večery a pak... czarownica z Moskvy změní sen o hezké šňůře po Rusku v noční můru. Je mi líto Toma jak tam stojí sám na peróně, zatímco kamarádi ujíždějí pryč... Píseň je krásně melanchonická, takový mix SKAčka - a CCCPpop skvěle přetavený do podoby velkého hitu. Optimisticky laděný refrén přímo vybízí zazpívat si sborově. Škoda jen, že jste nesehnali do studia Alexandrovce. Nastražím uši - je tam balalajka nebo ne?
   Dovolím si tvrdit, že se tohle nové album povedlo, přestože kluci svorně tvrdí, že jim písničky přijdou pořád stejné, já tam posun vidím. Blaf snese srovnání s poslední tvorbou Butů, Redla, Nohavici... a troufnu si říct, že nejen u nás doma, ale kdekoliv na zeměkouli si tam každý to svoje už najde. CD má moderní zvuk (to už by měl být standart, ale nebývá vždy tomu tak), nahrávka dýchá, takže všechny nástroje hrají prostorově, čistě a konkrétně. Na tom má myslím největší zásluhu Honza a zvukový mistr Marťas. Texty nemám odvahu hodnotit, snad jen, že nijak zvlášť nevybočují z dosavadní tvorby. Jsou vtipné, dokonale zrýmované, jednou určitě vyjde samostatná sbírka básní, písní a cestopisů. Bohužel, ten kdo nezná jablunkovské reálie, spousta perliček a dvojsmyslností mu unikne. Kámen úrazu vidím v tom, že s „ponašimu“ budou mít problém česká rádia a pokud občas zahrají Blaf, tak pouze jako raritu. Ale jinak jsem optimista, situace se v éteru nenápadně mění k lepšímu, ještě Blafu předpovídám v budoucnu mediální žně.

Tak to je zhruba vše, co jsem měl na srdci.

Igor http://www.myspace.com/biograf1
strana | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 |
KALENDÁŘ 2022

13.1. Domov Pohoda - Jablunkov
14.1. Blaf Jam Session U Bullawy - Jablunkov
12.2. Soukromá oslava – Bowling Jablunkov
19.2. Blaf Jam Session na Skalce
26.2. Balik Na Harcowie
5.3. Pomoc Ukrajině - Lodičky Karviná
12.3. Koncert pro Tjačiv - Jablunkov Mariánské náměstí
19.3. Soukromá oslava
2.4. Apryl - Vinárna U Kosa - Návsí
20.5. Wesele – Wisła Karolowy Dwór
21.5. Soukromá oslava - Hrádek U Burého
27.5. Bulani Majki - soukr. akce - Hrádek
28.5. Soukromá oslava - Hrádek
2.6. Dolní Lomná – setkání starostů
3.6. Firemní akce - Vendryně
11.6. Silesian Coutry & Bluegrass Festival - Dolní Lutyně
18.6. Festyn szkolny – Trzycież
1.7. Festival Na Pomezí
2.7. Vendryně Záolší
3.7. Karviná - náměstí
9.7. Bluegrass dokořán - Karviná Lodičky
10.7. Jarmark Jablunkov
16.7. Soukromá oslava
23.7. Wiesieli - Polana Dolní Lomná
24.7. Festyn odpustowy – PZKO Karwina Raj
29.7. Soukromá oslava - Pod Stožkem
30.7. Soukromá oslava - Písečná
13.8. Den obce s hasiči - Guty
20.8. Lomňanské vrcholy - Muzeum Dolní Lomná
27.8. Soukromá oslava - Karpentná
14.9. Slavnostní otevření nadjezdu v Třinci
16.9. Setkání jubilantů - ND Doubrava
17.9. PZKO Marklovice - koncert
28.9. Slavnostní otevření tělocvičny - Návsí
30.9. Wesele Pod Tułem
8.10. Chata Gírová(16)
15.10. Soukromá oslava - Bystřice Bowling(19)
22.10. Impreza prywatna - Czeski Cieszyn - Mosty
28.10.Soukromá oslava U Sojki - Nebory
5.11. Pizzerie Verdi - Český Těšín(20)
19.11. Soukromá oslava
9.12. Vánoční jarmark - Český Těšín náměstí
17.12. 50tka - Pod Zvonkem - Horní Žukov

KALENDÁŘ 2023
25.2. Soukromá akce

Počet vystoupení po dobu existence kapely:
1985 - 1 1986 - 14
1987 - 19 1988 - 27
1989 - 46 1990 - 38
1991 - 11 1992 - 18
1993 - 19 1994 - 18
1995 - 25 1996 - 35
1997 - 34 1998 - 35
1999 - 40 2000 - 40
2001 - 53 2002 - 52
2003 - 56 2004 - 42
2005 - 42 2006 - 35
2007 - 46 2008 - 49
2009 - 40 2010 - 42
2011 - 44 2012 - 48
2013 - 38 2014 - 52
2015 - 47 2016 - 49
2017 - 41 2018 - 44
2019 - 43 2020 - 18
2021 - 32 2022 - 35

celkem - 1408

Počet přístupů: Statistiky těchto stránek