HOME | HISTORIE | DISKOGRAFIE | FOTOGALERIE | SLOVNÍK | KONTAKT                 
AKTUALITY      VZKAZY   
AKTUALITY
10.5.2012
Padesátku v Bohumíně hezky okomentoval oslavenec Franta ve VZKAZY, které začínají být mimochodem ustrnulé až mrtvé. Stejně s oslavami se roztrhl pytel. Ve zmenšené sestavě jsme hráli na Skalce čtyřicítku. Protože bylo hezké počasí, tak samozřejmě venku před chatou.
V tentýž den jsme ale ještě dali v celé sestavě PZKO Návsí, kde se konala přehlídka pěveckých sborů. Trošku jsme se toho báli, ale zábava se rozjela a to hlavně díky spontánním pěvcům z Polska.
Další padesátka byla na chatě Kozubová pro našeho sponzora a kamaráda Władka. Tam nás potěšil zájem o písničky z nového cd ROK. Totéž se opakovalo při Vatře na Groničku v Košařiskách.
Zatím si nemáme nač stěžovat, co se týče hraní před náma. Vypadá to, že se v létě nudit nebudeme. Tak se mějte hezky a občas napište něco do vzkazů. Tom


27.4.2012
Zítra v 19:00 hrajeme v PZKO Návsí. Kdo může, ať dorazí!!!
Jutro grómy od 19:00 w PZKO na Nowsiu. Gdo može, niech przijdzie!!
Tom


23.4.2012
Tak jsme si v sobotu zahráli s Honzou ve dvojku. Nejdřív na oslavách narozenin otce mého jmenovce a příjmenovce. Fakt, ten kluk se jmenuje stejně jako já a bydlí v Atlantě. Pochází ovšem z Třince. Tak jsme přes e-mail zprostředkovali takovéto překvapení jeho rodině a normálně se to povedlo. Spokojenost na obou stranách a taky pozvání na Bourbon do Atlanty :-).
Pak jsme zajeli zahrát do Nemocnice Třinec na oddělení sociálních lůžek, kde je klientkou i moje máma. Seniorům se naše hraní moc líbilo. Normálně nás vydrželi poslouchat celou hodinku. Opravdu nás to zahřálo u srdce a už se těšíme na léto a na předdomluvenou Anenskou pouť, kterou tam virtuálně snad taky navodíme. Většina klientek tam jsou totiž Anny a Marie. Tom


12.4.2012
Na 9.6.2012 chystáme spolu s městem Jablunkov dvojkoncert kapely BLAF a S.T.S za jablunkovskou radnicí v 17:00. Obě kapely tam zahrajeme repertoár z nejnovějších cd "Rok" a "A tak si tu žijeme...". Doufáme, že všechno klapne. Tom


3.4.2012 napsal FM Denk
Dolní Lomná - Hotel Pod Akáty v Dolní Lomné byl místem křtu nového CD jablunkovské skupiny Blaf. To nese název Blaf rok. Kmotry se stali Jarka Kantorová a Josef Mlok Grim.
Skupina Blaf, která zpívá ve slezském nářečí, vydala již šesté CD.
„Původně jsme křest nového CD plánovali v hotelu Grůň v Mostech u Jablunkova, ale z důvodu ještě probíhající lyžařské sezony to nebylo možné, proto jsme zvolili Dolní Lomnou,“ vysvětlil Tomáš Tomanek ze skupiny Blaf.
„V hotelu Pod Akáty se nám líbí zdejší sál. V Jablunkově bychom takový prostor našli stěží, možná budova PZKO, ale tam zase není k dispozici hospoda, byl by problém s občerstvením,“ doplnil Tomáš Tomanek s tím, že na křest chtěli mít sál i s hospodou.
Skupina Blaf křtila šesté CD, ale místa křtů jsou různá. „Je to podle příležitosti. Křtili jsme například na festivalu, národopisných slavnostech v jablunkovském areálu. Je to individuální,“ upřesnil Tomáš Tomanek s tím, že písničky na zbrusu nové CD vznikaly v roce 2009.
„Na všech předchozích CD jsem byl autorem hudby i textu já, nyní jsme udělali změnu. Na tomto CD jsem skládal hlavně texty, takže jsem si práci více užíval. O hudbu se postarali Jan Pazdera a Igor Gaura, který je fandou naší kapely,“ upřesnil Tomáš Tomanek.
Na samotném křtu skupina Blaf odehrála dva bloky, ve kterých představila po sedmi písničkách, což jsou všechny skladby z nového CD. „Pochopitelně nesměli chybět hosté, kterými byli Mendoš z Ostravy a oravská skupina Kredenc. Jinak přípravy na samotný křest probíhaly zhruba měsíc, mimo jiné jsme pozývali i sponzory a přátele,“ řekl Tomáš Tomanek.
Skupina Blaf pokřtila CD, ale myšlenky na nové zatím nemá. „Nyní si to chceme hlavně užívat a pak pomalu řešit, co dál. Na nové CD nechceme nijak spěchat,“ prozradil Tomáš Tomanek, že skupina zároveň piluje koncertní program na letošní sezonu. „Zatím máme v plánu asi dvacet vystoupení, více se zájemci dozvědí na našich webových stránkách www.blaf.cz,“ uzavřel Tomáš Tomanek.
Autor: Tomáš Machálek


3.4.2012
křest našeho cd BLAF ROK od 14min 44 sec
http://www.ifktv.cz/


26.3. napsal Hutnk
Blaf křtil nové CD Rok
26. března 2012 9:05
DOLNÍ LOMNÁ - Na světě je nové CD skupiny Blaf. Slavnostního křtu se čerstvě narozené desce dostalo v sobotu večer okolo osmé hodiny večer v Dolní Lomné. Vodou z Lomňanky ji řádně polili kmotři Jarka Kantorová a Josef Mlok Grim.
Novou desku křtili vodou z Lomňanky . Oba jí popřáli, aby se dobře prodávala. Josef Mlok Grim mimo jiné podotkl, že na hvězdném nebi se objevuje spousta hvězd a hvězdiček. Blaf však patří ke stálicím na hudebním nebi, na které se fanoušci mohou vždy spolehnout. Nové CD Rok je už možné zakoupit třeba přes webové stránky kapely www.blaf.cz.
Petra Jurásková


25.3.2012 napsal Horizont
Blaf pokřtil nové CD, je na celý rok
Dolní Lomná
Rok, tak se jmenuje nové CD kapely Blaf. Hudebníci jej pokřtili v sobotu v Dolní Lomné v přeplněném Hotelu Pod Akáty.
Název neznamená počeštěný výraz rock, jak si mnozí myslí, ale disk se skládá z písniček, které jsou napasované na každý měsíc v roce.
Lednu přísluší třeba Naladówka, červnu Lopuchi, červenci Borówki, srpnu Inwazyj, prosinci Mikołajówki a podobně. K dobru přidali muzikanti ještě dvě skladby Nas to tu a povedenou Szukał baby Blaf.
(více v tištěném Horizontu)


Igor Gaura napsal (23.3.2012)


Blafrok
Odpočítávání nastalo. Do Konce Světa zbývá několik měsíců a jablunkovská skupina Blaf nám zpříjemňuje čekání novým albem. Jak už to u koncepčních projektů bývá, spojovacím prvkem jsou tématicky zaměřené texty. Evangelium podle apoštola Tomáše bývá občas chybně interpretováno, texty zatím nikdo nepodrobil hlubšímu rozboru, jež by si bezpochyby zasloužily. Ale popořadě.

Žalm první: Blízkovýchodní konflikt a vliv dodávek strategických energetických surovin, kořen veškerého zla, jsou jako spojité nádoby ruku v ruce s další vlnou ekonomické recese, jež se naplno projevují na lokálních úrovních. Jako východisko si dovolím odcitovat sloku 3., verš 5. a 6. „Wyszkrobiym se aż navrch, czim jak nejblżii Pómbóczkowi..“ Není to nic jiného než vysoké osobní ambice a blízké kontakty na skutečně nejvyšších postech.
Žalm druhý: Je podobenství o pomíjivosti života, dozvuky plesové sezóny přecházejí plynule v kocovinu vyvolanou neutěšenou dopravní situací, kdy Tomáš tráví nedobrovolně v kolonách notnou část osobního volna, autor sám zaujímá smířlivý postoj díky vypěstovaným pevným životním hodnotám, jakými jsou např. dobře nalazená kytara, již u nás domestikovaný sv. Valentýn či Popeleční středa. Tady bych se zastavil u určitého názorového posunu, když se v době půstu dál oddává nestřídmosti v jídle i pití, či veselení s kamarády na Kamenitým, což je již od doby středověku považováno za jeden ze sedmi smrtelných hříchů (viz. sv. Alžběta). Uvědomuje si veškerá rizika z toho vyplývající (shození z mostu), a tak na závěr nabádá k toleranci, jež se může stát předpokladem celosvětového míru a klidu.
Žalm třetí: Podává svědectví z cest do hlavního města. Pravý důvod můžeme pouze tušit, přesto lze z drobných střípků poskládat poměrně úplnou mozaiku. Předně, Tomáš jezdívá do Prahy často. Viz úvodní slovo dcery Zuzany „… zaś do Pragi?“ Jako první navštěvuje Matějskou pouť, aby se setkal s bossem všech kolotočářů Kočkou starším. Nevíme, jak dlouho tyto styky udržuje, můžeme však směle vyvodit, že tak již činil v hlubokých letech nesvobody, používajíc zastaralého místopisu: sloka 1. Verš 5 (Kaj tu je Fučíkárna? Park kultury a oddechu?) Proč by jinak chodil na pouťové atrakce v pondělí, kdy je den odpočinku po víkendu? Nynější politickou orientaci snadno vyvodíme: verš 2., sloka1. „…doprawa odboczimy“ nebo dále sloka 2. verš 2. “modry pyndziałek“ odkaz na den, kdy zasedá grémium ODS, jako i sloka 3. verš 1. „….prziwitać se z Wacławym“ jsou více než výmluvným napojením Tomáše na samotné špičky vedení státu. Ačkoliv Tomáš vystupuje na veřejnosti obezřetně a inkognito, je záhy poznán servírkou „na Kovárně“, díky čemuž se dál již setkává zcela bezelstně s poutníky z Ruska, či rodilými Afričany. Od minulé návštěvy Blafu v Praze (vystoupení pod hlavičkou senátu ČR) je po Pavlovi pojmenován most a po Tomášovi hospoda. Putování zakončuje návštěvou chrámu Sv. Víta, kde jsou uloženy ostatky našich panovníků, a pozor! Závítá taky na V.I.P. hřbitov na Vyšehradě, můžeme se jenom domýšlet, jak těžké musel učinit rozhodnutí o svém posledním odpočinku.
Žalm čtvrtý: V předvečer Velikonoc obchází Tomáš rodné město a je zcela konsternován metamorfózí pevného skupenství vody v kapalné. V souladu s řeckým ideálem mentální a fyzické rovnováhy pak přemítá, jak „wiosna zime pocisko.“ Nenadarmo je někde v podvědomí voda symbolem sexuální energie. Na Velký pátek jde do kostela, v sobotu na jedno na Koszary, v pondělí na Filipku. Co dělal v neděli, se nám ani po usilovném pátrání nepodařilo zjistit. Sborové jednohlasné alelluja na závěr žalmu je zcela výmluvné.
Žalm pátý: V úvodu žalmu zmiňuje radostné očekávání nové ložnice a po Velikonocích absolvuje Tomáš svérázný rituál stavění máje. Podívejme se nyní, jak spolu souvisí tyto zdánlivě nesourodé skutečnosti. Osoby mužského rodu mají v sobě hluboce zakořeněnou prazvláštní potřebu neustále něco vztyčovat, ať už jsou to menhiry, komíny v areálu TŽ anebo obelisky v Egyptě. Jednoznačně se jedná o falický symbol plodnosti. Pro nezasvěcené čtenáře je máj (mojka) dlouhý rovný kmen obvykle ze smrku, který je pořezem zbaven kůry a nahoře jakoby proniká věncem. Nad věncem je ponechán vrchol s mladými větvemi, ozdobený pestrobarevnými stuhami. Veškerá činnost spojená s prací na vztyčování, je neodmyslitelně spojená s nadměrnou konzumací alkoholu, jež stimuluje pocit integrity prapůvodní kmenové pospolitosti.
Žalm šestý: Završuje první polovinu roku. Tomáš neúnavně prochází krajem. Nyní už ne sám ale i s manželkou. Odložil běžky a vyměnil je za kolo nebo chodí pěšky, nedbaje rozmarů počasí. (Sloka 2. Verš 3. : „Chczije, czi słonko świyci, albo zaś wiater fuczi“) Podívejme se nyní, jak se vymezuje ke kapele. Na jedné straně zaujímá až flegmatický postoj, je mu jedno zda bude hrát na festivalu nebo kdekoliv jinde, na straně druhé spokojenost na koncertech pod širým nebem podmiňuje velkou účastí posluchačů a pokud zvukař odvede dobře svoji práci. Jako oblíbená postava regionu je pozván LS AUDIO i na křest. Zajímavý je posun ve způsobu křtu, kdysi se křtili pouze novorozenci nebo lidé přistoupivší k víře a křtilo se vodou. Nyní se křtí lodě, letadla a hudební nosiče obvykle šampaňským. Zmiňuje se jakoby na okraj, že na věčnost odešel šéf kamarádů táborových ohňů a měsíc po něm král popu, kdo bude po něm následníkem trůnu? Odpověď nechme zatím stranou, všimněme si však, že na sv. Jana byly povodně. Následuje druhá cesta do Prahy…
Žalm sedmý: Doma není nikdo prorokem a první cesta vede k sousedům na Slovensko. Tímto nepsaným pravidlem se řídí i nově zvolivší prezidenti po obou stranách hranice. Pohoršuje se nad uctíváním falešných proroků, velmi ostře vystoupí proti zbojníkovi, který bohatým bral a chudým dával a tu a tam někoho zamordoval. Domorodci z Terchové byli notně pobouření, protože o měsíc později navštívil Tomáš jihočeský Trocnov a nezaujal podobně kritické stanovisko, vůči jednookému hejtmanovi. Shodou okolností měli oba rekruti bohatou vojenskou minulost, stejně jako Tomáš, jak se dočteme dál v textech. Výstup na Chleb je provázen pocity euforie, kolem poletují žlutí motýlci, v lanovce sní o letu balónem až do Himalají, sní o jasných nocích, kdy je možno dohlédnout z Rozsutce do Budapešti. To nebylo moc taktní v kontrastu ke slovenské pohostinnosti, a i když už se v zemi nějaký čas platí eurem, a pro místní jsou potraviny drahá záležitost, návštěva u tety v Žilině se opět neobejde bez dobrého jídla a pití.
Žalm osmý: Přesuneme se nyní do Jižních Čech. Autor podrobně popisuje místa, kterými prošli jeho kroky, jakož i všechna pivní zastavení. Svěřuje se s pocity, kdy touží po rodinné idylce, bohužel je často poznán krajany, kteří si neodpustí poznámku na jeho adresu a cítí se ukřivděíi, že je nepřišel pozdravit. Na cestě E55 si naopak všímá kněžek nejstaršího řemesla a konstatuje, že se zatím u nás nežije zle. Dál jeho stopu ztrácíme.
Žalm devátý: Tomáš odlétá do Bulharska na další misi. V letadle se bez padáku cítí jako výsadkář v záloze nesvůj, načež koketuje s letuškou, která všem nabízí bonbóny. V letovisku relaxuje po svém, odvolává se na Spasitele a nechává se opět vyhnat do hospody, kde s oblibou konzumuje místní gurmánské lahůdky, ale už sní o Slezských dnech a myslí na domácí stravu. Sloka 3. verš 5. (Rojberka a stryki, warzónka z szpyrkami, jelito z kapustóm) Připomíná návštěvu papeže na Sv. Václava a vymezuje se vůči lidem s antipatií k němu.
Žalm desátý: Bůh odňal Adamovi v ráji žebro, aby nebyl sám a stvořil první ženu Evu. Tomáš už ženu má, přesto si taky dobrovolně nechal odebrat část těla, důležité je načasování, předvečer svátku Všech svatých. Všimněme si skutečnosti, Tomáš se jde pomodlit do kostela za úspěšný zákrok, přesto je na pochybách, jak to všechno dopadne a tak se v penzionu uskuteční poslední večeře. Na rozdíl od událostí v Jeruzalémě před dvěma tisíci lety se nepodává chleba a víno, ale sní v penzionu na Bělé na posezení půl kachny, tento čin pak ospravedlňuje 15. výročím sňatku. Ostatky svatých jsou ve velké úctě schraňovány v katedrálách po celém světě až po smrti světců, Tomáš jak vidno bude mít své ostatky vystaveny už za života a 7. března se pak můžeme těšit na další státní svátek.
Žalm jedenáctý: Je plný vzpomínek na vojenskou službu, o překonání strachu z výšek, o prvním seskoku, zmiňuje smrt neomezeného vládce východní říše, posilněný směsí čaje a rumu nostalgicky vzpomíná na dobu, kdy se hroutilo bipolární uspořádání světa a kapela se aktivně účastnila této občanské revolty a těšila se z prvních měsíců svobody. Žalm však překvapivě končí velkým tunelopádem.
Žalm dvanáctý: Nestálost počasí vyvolané pozvolnými cykly v podnebí přináší na začátek zimy dost neobvyklé meteorologické jevy. Když vystoupá ke kapli na Lyski, spatří nad Vitališovem duhu. Což by nebylo zas tak neobvyklé, kdyby se ta nestalo na Silvestra, a jelikož tomu tak bylo dopoledne, zdá se tato informace dosti hodnověrná, a duha je odjakživa považována za dobré znamení. To ovšem již nelze říct o návratech z vánočních večírků, kdy např. rozmlouvá se psem přejíc mu „Wesołych świónt“, na druhou stranu i Sv. František prý takto rozmlouval se zvířaty. Domácí mazlíček Baxan musí z klece sledovat konzumaci příslušníků svého druhu za zvuků fléten a houslí, je prozřetelně držen v kleci, pro případ že by krize trvala delší dobu. Za dobré chování má dovoleno sledovat televizi. Jak se dozvídáme v podobném vězení pobýval i Tomáš v časech vojenského výcviku. Na štábní budově je dodnes patrná stopa po hvězdě, která se objevuje v různých částech světa, kolem Vánoc prý svítí obvykle na Betlémem v Palestině.
Žalm třináctý: Zlot mívá obvykle mezinárodní účast a jednu hvězdu z Polska. Polská hvězda se jmenuje Lombard. Tomáš brojí proti zanášení cizorodých výrazů do domovských jazyků. V polštině mu vadí fráze že „życie jest cool“ když „Przeżyj to sam“ zní mnohem líp. Pozastavuje se nad vulgaritami zpěváka Izziho, (pozor rozlišujte easy a Izzy, stejně to zní , ale…) který obvykle vystupuje do půl pasu nahý, akorát bradavky má přelepené, aby mu na ně nebylo zima. Podle jiných tvrzení stojí v čele hnutí matek, které odmítají kojit. Tetování je však třeba ukázat, což Tomáš jaksi nevzal v úvahu a doporučuje intonovat raději ve svetru. Jistě, ten den pršelo a bylo dost nevlídno, takže obavy z prochladnutí byly na místě. Tomáš to řešil konzumací medoviny a sledováním Slovenky Janky Kirschner, která nejen hezký zpívá, ale má i skvělou kapelu, dobře vypadá (měla svetřík) a nejhezčí píseň má o koni.
Žalm čtrnáctý a poslední: Blaf hledá ženy a pomáhá mu dav lidí, číhá na ně na příhodných místech, nejdřív na kraji lesa a pak v jeho hloubi. I když se ospravedlňují , že se nejedná o žádný gruppensex, zmínka v první sloce je usvědčuje z pravého opaku „ A pry jich była masa“. Používají rafinovaně metodu dvojsmyslnosti významu slova szukat-šukat. Zatímco jedna část kapely čeká na kraji lesa, v hloubi lesa se zatím vesele šuká.

Doslov
A to je všechno. Odpočítávání nastalo. Do Konce Světa zbývá několik měsíců a jablunkovská skupina Blaf nám zpříjemňuje čekání novým albem. Pokud převedeme symboly písmen na číslice, dostaneme číslo 8147. Přesně tolik dní uplyne od Stvoření světa do soudného dne.

Igor Gaura


16.3.2012
6. cedlo Blafu je na świecie. Mo 14 pieśniczek a nazywo se ROK.
strana | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 |
KALENDÁŘ 2023

12.1. Soukromá oslava
10.2. Sportbar 69 – Jablunkov
25.2. Soukromá akce - Oldříšov
24.3. Blaf Session U Pašíka - Třinec
8.4. Velikonoční jarmark - Ostrava-Poruba
15.4. Soukromá akce – Hotel Grůň – Mosty
22.4. Kolaudačka Návsí
6.5. Hutnický den - Třinec
20.5. Gastrofestival - Dolní Marklovice
26.5. Bidon a Blaf - Rokáč Jablunkov
2.6. Mosty – Dětský den
3.6. Łączy nas chleb - festiwal - Katowice(PL)
10.6. Blaf před Kollárovci v Dolní Lomné
10.6. Padesátka v Těšíně
17.6. Den obce Bocanovice
30.6. Bluegrass Theatre - Metylovice
7.7. Festival Na Pomezí - Dolní Lomná
15.7. Den obce s hasiči - Guty
16.7. Jarmark - Jablunkov Park A. Szpyrce
22.7. Festyn - Filipka
29.7. Slavnosti na hřišti - Milíkov
24.8. Domov Sosna – Třinec
9.9. Chata Ostrý – cyklozávod Autel
9.9. Soukromá oslava - Bukovec
15.9. Setkání jubilantů – ND Doubrava
16.9. Hraní U Sojky - Nebory
23.9. Oslava LX na Skalce(18)
7.10. Festival na Gírové(16)
14.10. Jesenné slavnosti býka – Čierne(18)
16.12. Firemní akce -Mosty Grůň(17)

Počet vystoupení po dobu existence kapely:
1985 - 1 1986 - 14
1987 - 19 1988 - 27
1989 - 46 1990 - 38
1991 - 11 1992 - 18
1993 - 19 1994 - 18
1995 - 25 1996 - 35
1997 - 34 1998 - 35
1999 - 40 2000 - 40
2001 - 53 2002 - 52
2003 - 56 2004 - 42
2005 - 42 2006 - 35
2007 - 46 2008 - 49
2009 - 40 2010 - 42
2011 - 44 2012 - 48
2013 - 38 2014 - 52
2015 - 47 2016 - 49
2017 - 41 2018 - 44
2019 - 43 2020 - 18
2021 - 32 2022 - 43
2023 - 26
celkem - 1442

Počet přístupů: Statistiky těchto stránek