HOME | HISTORIE | DISKOGRAFIE | FOTOGALERIE | SLOVNÍK | KONTAKT                 
AKTUALITY      VZKAZY   
AKTUALITY
21.02.03
Zdravím všechny v únoru. Jsou to pro nás svým způsobem muzikantské žně. Hraní za hraním a mezitím jsme stíhali to natáčení Aportu v Brně. Bude se to vysílat na ČT 1 a 2 ve dnech 4. a 5. března 03. Doufám, že tam neuděláme našemu kraji ostudu. V rádiu Proglas bylo taky dobře. Můj synovec nechápal, jak jsme se do takové malé krabičky vůbec mohli vlézt. Ale když si odmyslíte, že tam s náma nebyl Robert, Jano ani Buble, tak to jde celkem pochopit.
O Country bálu v Harendě jste se mohli dočíst v Hutníku. Slečna novinářka to tam napsala celkem výstižně. Hasičský bál v Mostech byl moc dobrý. Největší radost nám dělaly ječící fanynky. Fakt si nevýmyšlím. Možná se pořadatelům nelíbilo, že jsme končili už ve 4 ráno, ale tak to bylo domluvené a pro nás to bylo až ve 4 ráno.
V sobotu hrajeme na Zobavě. Honza ani Jano z rodinných důvodů nemůžou. Bude ale s náma hrát exčlen Jura Mannheim a bubeníka Richarda Szotkowského si vypůjčíme od bluegrassové kapely pod vedením Dana Dronga. Omlouvám se klukům, že si nemůžu vzpomenout na jméno kapely, ale nemůžu se na nikoho z nich zrovna dovolat. Našemu bubeníkovi Janovi a jeho rodině přejeme za celou kapelu hodně duševní síly do těchto a dalších dnů.


30.1.03
Za 11 měsíců se už budeme zase připravovat na Silvestra. To nám to frčí. A my jsme zatím měli jenom dvě zkoušky a dva plesy. Zato v únoru se to na nás sesype. I včetně návštěvy rádia a televize v Brně. Budeme natáčet Aport o vlivech etnické hudby. Sami jsme na to zvědaví.
Spolu s náma prý budou natáčet Čhanki Šou a Flereti. Na ty druhé jsem včera byl v Harendě. Skvělý výkon. Bubeník je dočasně jednoruký, houslista předvádí mistrovské vyhrávky a používá při tom smyčec bez žíní. Moc dobré. Kdysi nám někdo vytkl, že nemáme žádnou písničku, v níž by se nezpívalo o chlastu. Flereti ti se s tím nemazlí a přímo jej oslavujou. Takže na jejich a Vaše zdraví.

Máme novou písničku s názvem Orient, je to regulerní tříakordovka, možná čtyř... ale máme na ní spadeno
Tom


17.1.03
V rychlosti napíšu něco aktuálnějšího. Na Silvestra jsme si udělali volno, ale máme za sebou už dva plesy, rozhovor s redaktorkou polského rozhlasového vysílání u nás a já jednu návštěvu u zubaře. Letos jsme si dali předsevzetí, že v týdnu kdy nebude hraní, budeme zkoušet. Dnes máme první prubu.
Nový materiál postupně vzniká a už se těšíme na jeho zpracovávání. Dokonce se nám nabídl pán Žabka z Kostkova, že nám dá k dispozici nějaké svoje písničky. Už jsem měl možnost si některé poslechnout u něj doma a taky se po večerech prohrabávám v jeho textech a věřte mi, že jsou moc dobré. Číší z nich láska k tomuto kraji (i k něžnějšímu pohlaví), historie a nepostradatelný humor. Určitě se do nějaké pustíme. Hlavně do té o těch tureckých Šancích. Taky se o tom zmiňuji v nejnovější písničce a jsem doslova fascinován každou informací, kterou k tomuto tématu získám. Nedávno jsem kolem těch bukoveckých jezdil na běžkách a doslova jsem si přál ten časový posun těch asi 400 roků zpět. Mínus by ale byl v tom, že bych s Váma ztratil kontakt přes tady toto zařízení. Takže Čuuus.
Tom

Na této stránce si můžete stáhnout a přečíst můj cestopis Australský sen.


6.1.03
Zdravíme Všechny v Novém roce!!! Vánoční volno jsme prožili bez žádné vážnější újmy na zdraví a hrajeme dál. Začínáme vystupováním na různých plesech a těšíme se na 18. února. Pojedeme do rádia Proglas poskytnout živý rozhovor. Přikládáme i recenzi Milana Tesaře z téhož rádia:

„Jsme populární pouze v regionu od Mostů u Jablunkova po Bohumín, kde jsme srozumitelní. V Čechách údajně zpíváme polsky a v Polsku zase česky.“ Takto popisuje skupina Blaf sebe sama na svých internetových stránkách. A má v podstatě pravdu. Pro většinu obyvatel naší republiky bude obsah jejích písní minimálně na první poslech nesrozumitelný. Na druhou stranu právě ve spojení dobře zahrané hudby a vtipných nářečních textů je jistý půvab, který u nás může málokdo jiný nabídnout.
Hudba Blafu vychází z čehosi, co by mohlo konči na „-grass“ (kapela sama používá termín „gorolgrass“). Ovšem tradiční bluegrass nečekejte – banjo (Pavel Sikora), kytara nebo mandolína (Jan Pazdera), případně housle (Tomáš Tomanek) se mu občas přiblíží, avšak základ zůstává folkrockový: Nepostradatelnými členy skupiny jsou totiž bubeník (Jan Klus) a basista (Robert Kulka). Přiznám se, že bicí mi místy připadají zbytečné (například začátek skladby Moc staro deska, dokud se nepřipojí právě basa). Předpokládám však, že se na muziku Blafu musí celkem dobře tancovat – svižnější kousky mimochodem na albu převažují.
I když Blaf zpívá zásadně v nářečí, neznamená to, že by zůstal zahleděný pouze do svého regionu. Naopak – témata písní jsou doslova globální. Příkladem budiž svižný Australski sen nebo podle mě nejlepší skladba alba, Brisbane. Její text o cestě do Austrálie (z větší části odzpívaný a capella) je prostě bomba! Tady je úryvek: „Z Jabłónkova do Brisbane je dalka / Z Góralie do Klokanie / Tam se nie fuko do fujary / Tam se na didgeridoo duje.“
Z dalších skladeb považuji za hodně povedený smutný příběh lopaty, kterou dělník při odchodu do penze zapomněl ve vysokých pecích (Łopata): „Bo nejlepi na świecie je przi wysokim piecu / W tym nejwiynkszim smrodu a nejwiynkszim hycu.“ V písni Hokej můžete se skupinou zafandit Třinci, s týmž městem se setkáte v dalším hitu s názvem Rohajz (kde se jinak zpívá i o faraónském Egyptě).
Album je plně autorské, jedinou výjimkou jsou Góralia, přetextované Krylovy Jeřabiny. Jsem z té úpravy trošku na rozpacích. Spíš než o coververzi by se dalo mluvit o parodii. Kdo ví, co jí kapela sledovala…
Věřím, že ve svém domovském regionu je Blaf fenoménem. K průniku do ostatních krajů mu brání jazyková bariéra. Jenže když mohou do uší posluchačů proniknout interpreti zpívající anglicky, proč by nemohl jablunkovský Blaf? Vždyť na druhý nebo třetí poslech už začnete tušit, o čem ty písničky jsou. A když se při poslechu budete dívat na texty do vybaveného bookletu, tlumočníka dozajista potřebovat nebudete.


Milan Tesař, 17.12.2002


20.12.02


Hodně štěstí v Novém roce přeje všem příznivcům kapela Blaf


10.12.02
Zdravím Vás všechny v Pomikulášském a Wilijówkovém období. Též to máte někteří tak husté jak my? Ještě že nás to baví. V pátek se nám už popáté do kavárny moc nechtělo, ale akce dopadla super. Samozřejmě Mikuláš ani Čert nechyběli. Místo Anděla tam byla sem tam ale nějaká ta Opička. Jo, a taky nás poctili návštěvou naši fanoušci z Ostravy. Tímto je zdravíme.
V sobotu jsme hráli Bowlingovém klubu v Bystřici. Snad to dokonce bylo i 1. výročí otevření. Každopádně se hrálo taky perfektně. Byly tam dokonce i děti. O přestávkách si k nám chodily sednout a přesvědčovaly nás, že Mikuláši jsou v maskách a místo Ježíška nadělujou rodiče. Hádal jsem se s nima, že to tak není až do té doby, než mi ta jedna malá holka vysvětlila, že už chápe, proč si myslím, že je opravdový Mikuláš a Ježíšek. Prý je to z toho piva, co mám před sebou na stole. Přece vím, že chlast vypaluje buňky, tak to nemám pít. Mě nezbylo, než si pak večer nostalgický zavzpomínat, že když jsem se na vojně dozvěděl, jak to s tím Mikulášem a Ježíškem doopravdy je, tak jsem se s tím taky nemohl dlouho vyrovnat a probrečel jsem celé svátky.
Tom


21.11.02
Na příští zkoušce zkusíme něco nového - písničku Labradorek, Buble napsal text a muziku ještě prozatím nikdo neposkládal. Uvidíme, ce so z toho zase vyklube.
Začíná období takzvaných Wilijówek, což jsou jakési předvánoční besídky různých kolegiálních spolků, nejvíce praconích kolektivů. Sejdou se někde v lokále a paří. Byli jsme na některé pozváni hrát. Lecho si pořídil nové bedny, takové ani velké, ani malé, výborně hrající a černé, tak se s nimi sice víc utaháme po schodech, ale hrát se bude skvěle.
Jano


18.11.02
Hraní v picerce Verdi bylo opět úžasné. A to se říká, že 2x do stejné řeky nevstoupíš. I pica byla výborná. Byla bez háčku a měla č. 13. Byla tak veliká, že ji Buble nemohl ani dojíst. Tak ji rozdával sousedům od vedlejšího stolu. Po písničce Śmiergustowej jsem si na jeho účet rýpnul, že má tak babský hlas, že za ním o Velikonocích chodí chlapi s pomlázkou. A on místo aby se naštval, tak to ještě přes mikrofón vylepšil, ale prý to tady nemám dávat.
Zítra máme zkoušku, tak ho přesvědčím. Ať se taky zasmějete.
Tom

Pro majitelé zvukovek přidávám zpívající koníčky

19.11. ve 23:50 na ČT1 nebo 20.11. v 15:45 na ČT2 sledujte FOKOMOTIVY, měli bychom tam mít krátký šotek z Alabama Country Baru v Karviné


11.11.02
Mimo jiné si taky dovolujeme na těchto stránkách zviditelnit krátkou recenzi či kritiku (pořád si neumím vysvětlit, v čem se to líší), kterou jsem našel na www.folkcoutry.cz:

Víte, co je to gorolgrass? Bluegrass, který se hraje v nejvýchodnějším cípu republiky v okolí Jablunkova a texty nejsou překvapivě anglické, jak byste u české kapely normálně čekali, ale jsou v gorolském nářečí. Provozuje ho jediná kapela: jablunkovský Blaf. Pravda, na jeho čtvrté desce s názvem Tustela se kapela bluegrassu poněkud vzdaluje, dominantní je na albu spodek baskytary a bicích a ty ostatní nástroje vás zas až tak neohromí. Ale ku prospěchu věci tu převažuje vokální stránka a hlavně humor textový i hudební. Kdysi u téhle kapely rozchechtávalo publikum samo naroubování textů v gorolštině na bluegrassové opusy. Dnes už má humor, muzika i texty řadu dalších dimenzí. (Autorem většiny hudby i textů je kapelník Tomáš Tománek.) I když některé vtípky a pointy si, vy narození ve zbytku republiky, vychutnáte až na druhý poslech nebo s pomocí dobře vypravené textové přílohy, určitě vás album pobaví. Aspoň mě desky Blafu baví vždycky víc, než když slyším kapelu naživo.

Michal Jupp Konečný


1.11.02
Zdravím vás všechny v listopadu. Konečně vyšlo slunko. Pochmurný sychravý říjen je za náma. Aspoň se budou z hezkého počasí radovat dušičky a pozůstali při zapalování svíček.
Máme za sebou tři hraní v rozpětí jednoho týdne. Komunální politika Třinec, svatba Studeničný a komunální politika Č. Těšín. Samozřejmě že nejkrásnější dojmy máme ze svatby, ale politika umí být taky sranda. Už jsme se jako kapela dopravovali na všem možném. Sněžný skutr, rolba, nákladní vlak....Ale hrát na jedoucím kamiónu a držet přitom rovnováhu jak naších postav, tak stojanů na mikrofón a mého na texty - to se nám podařilo teprve včera v Těšíně. Také bylo zajímavé sledovat ty vyděšené, překvapené kolemjdoucí. Takže milí občané: Mějte se hezky, volte dle svého svědomí a zapalujte svíčky. Samozřejmě čím míň, tím líp. Škoda že to nemůžeme ovlivnit.
Tom
strana | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 |
KALENDÁŘ 2024

12.2. Domov Nýdek
6.3. Pohoda Třinec
15.3. Hospoda Střítež - Pár strun a Blaf
4.4. Domov Důstojnost - Nýdek
5.4. Kass - Český Těšín
6.4. Aprílovy ponor - splav u Nieslanika Jablunkov
26.4. Soukromá akce - Bowling Jablunkov
27.4. Pivovar Koníček - Vojkovice
7.5. Soukromá oslava - Pod Akáty
10.5. Soukromá oslava - Ostravice
11.5. Včelařský den - Písek
31.5. Svatba - Razová
1.6. Vělopolí(17)
14.6. Hospůdka U Propasti - Autokemp Hranice(19)
28.6. Těšínská přehrada(17)
29.6. Letnice - Chata Ostrý
6.7. Festival Na Pomezí(15)
12.7. Šumperské pomněnky(19)
14.7. Jablunkovský jarmark(16)
19.7. Soukromá oslava - Košařiska
20.7. Ustroń(?)
26.7. Muzeum - Český Těšín
9.8. Návsí - letní kino(17)
10.8 Soukromá oslava – Dolní Lomná
16.8. Soukromá oslava - PZKO Mosty(19)
18.8. Bluegrass Theatre - Metylovice
23.8. Návsí - letní kino(17)
24.8. Vendryňský letní karneval
14.9. Soukromá oslava - Brno(16)
21.9. Chata Gírová(14)
21.9. Drops "40" - Karviná Lodičky(17)
28.9. Soukromá oslava - Hnojník dílny(17)
5-18.10 Nahráváme v Southock Recording
15.10. Parník - Ostrava
19.10. PZKO Marklowice

Počet vystoupení po dobu existence kapely:
1985 - 1 1986 - 14
1987 - 19 1988 - 27
1989 - 46 1990 - 38
1991 - 11 1992 - 18
1993 - 19 1994 - 18
1995 - 25 1996 - 35
1997 - 34 1998 - 35
1999 - 40 2000 - 40
2001 - 53 2002 - 52
2003 - 56 2004 - 42
2005 - 42 2006 - 35
2007 - 46 2008 - 49
2009 - 40 2010 - 42
2011 - 44 2012 - 48
2013 - 38 2014 - 52
2015 - 47 2016 - 49
2017 - 41 2018 - 44
2019 - 43 2020 - 18
2021 - 32 2022 - 43
2023 - 35 2024 - 11

celkem - 1462

Počet přístupů: Statistiky těchto stránek