HOME | HISTORIE | DISKOGRAFIE | FOTOGALERIE | SLOVNÍK | KONTAKT                 
AKTUALITY      VZKAZY   
AKTUALITY
27.4.09
Duben nám pomalu končí a my jsme si zahráli pouze dvakrát. Nejdřive v Bukovci u Turka. Báli jsme se, že tam skoro nikdo nepřijde a nakonec jsme byli tak mile překvapeni tou stovkou pařmenů, že tam Robert dokonce nechal auto.
Dva dny nato jsme zajeli do Kuřimi na finále Zahrady. Soutěžili jsme asi poprvé v 21. století a zřejmě to na nás bylo znát. Každý den čumím na www.folkcountry.cz jestli jsme náhodou nebyli vybráni a pořád nic. Tak uvidíme.
Celkem podstatné je, že se podařilo odvirovat naše stránky. Každopádně se omlouváme všem, kterým to způsobilo nějaké potíže.
A nakonec něco o jídelničku a slovanských jazycích. Jak myslíte že se přeloží vepřová panenka do slovenštiny a polštiny?
Jednoduše:
bravčová bábika
świnska lalka
tom


30.3.09
V Jasnovicích jsme hráli na šílených narozkách našeho polského přítele Adama. Už jenom ten začátek. Seznámili jsme se s na šrot opilou bluesovou kapelou. Pak byla žranice opravdu pro gurmány. Kachní stejky, maso z divočáka a ze srny a moře vodky a "warzónki". Hrálo se velice dobře, akorát jsme očekávali víc spolupráce s Koala Band. Přesto atmosféra byla na jedničku. A ještě nás tam ke všemu zasněžilo.
Vodácký bál ve Vendryni. Neuvěřitelné kolik přišlo lidí a jak se bavili v kuse od osmi do čtyř rána. Velkou zásluhu má na tom organizátorka Danka, za což ji děkujeme.
Den učitelů se konal na Radnici v Jablu. Taky dobré. Dokonce jsme i po oficiálním konci vydrželi sejšnovat další 2 hodiny.
A máme tady jaro a posunuté hodiny, což já osobně nemusím. Nerad vstávám potmě. Tom


26.3.09
Velevážená veřejnosti,
kamarádka Petra Lásková, jak organizuje koncertík v Brně, mě požádala, ať dám odkaz na její blog, tak se ji snažím vyhovět:
estrella.blog.cz
Určitě se na to mrkněte už jenom z toho důvodů, že tam o nás moc hezky píše. Tom


26.2.2009
Vážení posluchači naší grupy!!
Zítra slavíme na chatě Kamenitý "ośmiste grani". Komu se tam podaří dostat, neměl by být vyhnán, spíš bude vítán. Možnosti dopravy: po svých, běžky, rolba, sněžný skutr, vrtulník. To vše ve vlastní réžii. Začínáme ve 20.00 a na sucho(jako bez aparatúry). Žádný megakoncert. Jenom tak u stolu a co a kdy se nám zachce. Už se nemůžeme dočkat. Tom


23.2.2009
Pozor, pozor!!!!
Zítra, to jest 24.2.2009 v 19.15 budeme s Honzou naživo zpovídání v Rádiu Proglas(FM93,3). Děkujeme za pozornost. Tom


17.2.2009
Plesbalová sezóna se pomalu blíží ke konci. Zatím máme za sebou střídavě národnostně- český, polský a geograficky- Písečná, Bocónowice, Nebory, Niebory. Všecky se nám moc líbily i když musíme přiznat, že byly na výkon hodně náročné.
Jednou jsme museli za nemocného Jana použit dokonce nového nahradníka - malého Luboše z bývalých Daxonů. Velice mile nás překvapil, jak se chytnul hned po první rundě a pak už bubnoval jak kdyby s námi hrál odjakživa. Díky moc za zachránu na poslední chvíli!
A ještě stupidní otázka. Proč, když se polské bály začínají Polonezem, nezačínají české Čechonezem?
A nakonec rýpačka s nadsázkou, kterou mi snad prominete. Co tak začít polski bal místo Polonezem písničkou: Jsi Čech, Čech, Čech, tak si toho važ!!?? No dobře, sorry!! Už couvám. "To abych nahodóm kajsi nieoberwoł". Tom


Recenzja Darka Jedzoka
Przepisane z Głosu Ludu 7.2.2009

BLAF >>Jadymy dali<< (2008)

   Prawdopodobnie nie trzeba szerzej rozpisywać się na temat twórczości kapeli. Gatunkowo zawsze wyrastała z muzyki bluegrassowej, sami panowie szufladkują się jako gorol-grass. Blaf istnieje już od niesamowitych 24 lat, w tym czasie zagrał niezliczoną ilość oraz zdobył (i nadal zdobywa) wielu ortodoksyjnych fanów. Konsekwentnie też trzyma się w tekstach gwary oraz zaolziańskich realiów, doprawiając to wszystko sporą dawką specyficznego humoru, zarówno w muzyce, jak i w tekstach. Na Zaolziu grywają różne kapele, jednak żadna chyba nie może się pochwalić tak szerokim przekrojem wiekowym słuchaczy, zresztą sztandarowy utwór Blafu "Cug do Werku" stał już się legendą.
   Blaf ma swój jasno rozpoznawalny styl - i pozostaje mu wierny także na najnowiejszej płycie, która trafiła w moje ręce w ubiegłym tygodniu. Nie będę mówił o szacie graficznej ani o wykonaniu samej płyty - widać, że budżet był skromny, doceniam jednak zamieszczenie bookletu, który pozwoli na dokładne zrozumienie wszystkich tekstów.
   Aranżacje studyjnych nagrań są bardzo zbliżone do koncertowych wersji - gitary akustyczne i elektryczne, gitara basowa, perkusja, skrzypce, banjo, harmonijka ustna oraz jak zawsze świetne chórki. Muzycznie można mówić o mieszance muzyki bluegrass i folku, na płycie znajduje się jednak także kilka bardzo ciekawych wycieczek w stronę rocka, w zwrotkach utworu "Atómowy Kapturek" zabrzmią nawet gitawy w stylu ska.
   Wracając wkońcu do tekstów, które zawsze były trzonem twórczości kapeli - nawet jeżeli starałem się podejść do recenzji profesjonalnie i objektywnie (w wielu miejscach autorzy tekstów "dosyć swobodnie" obchodzą się z rymem, rytmem i ilością sylab w wersie), w końcu nie wytrzymałem i dałem się pokonać ich rozrabiającemu poczuciu humoru. Chociaż folkloryści złapaliby się za głowę słuchając takiej wersji gwary, myślę, że w tym przypadku warto przymknąć oko. Na stronkach kapeli powstaje całkiem nieźle rozbudowany (5007 słów) słowniczak gwarowy. Sami panowie z Blafu zachowują jednak duży dystans od tej problematyki, czemu dali wyraz w tekście "Gip Gop", parodującym nie tylko polonizmy w języku czeskim, ale też czechizmy w gwarze (cyt.: "Paní máte na plícu gunšunku! Tak mi ju ztepte" albo "hlísta se ťunhla po hlajzách a přejechal ji cuh"). Najbardziej ucieszny jest jednak przedostatni utwór płyty, który składa się z dramatycznych opisów scen z życia małżeńskiego na tle ciężkich rockowych gitar, przekładanych skoczną śpiewką " Ich habe spórnóm babe".
   Na końcu niespodzianka - utwór "Prózne cicho" zoztał nagrany w oparciu o melodię Phila Collinsa, kapela jednak nie otrzymała zezwolenia na umieszczenie go na płycie. Urzędnikom udał się więc niechcący dowcip - w booklecie można więc przeczytać tekst utworu, na płycie jednak znajduje się jedynie 30sekundowe nagranie dosłownie... "próznego cicha".
   Blaf rzeczywiście "jedzie dali". Proszę wsiadać.


Recenze Igora Gaury


Jak se to líbilo mně (něco jako recenze z 20.12.2008)

   Pravdou je, že nové skladby jsem absolutně neměl naposlouchané z koncertů, takže jsem si na poslech nového alba rád udělal čas. Jako první jsem si naklikal Ich habe...
   O této skladbě už nějaký čas kolovaly všelijaké legendy. Těžký ramsteinovský riff a zkreslení na max mi naprosto vyrazil dech. Asi největší úlet z celého alba. Monolog hysterické „semetriky“ by si měli pouštět chlapi povinně před svatbou, to by hned ubylo rozvodů. Jak o tom ostatně lamentují dva dědulové v písni Młodzi a starzi - pohodová to věc, klidně by se mohla pouštět na vánoce v rádiu. Ironizující generační výpověď s vtipným veršem nakonec. Aneb jak říká Jack Nicolson „Za našich mladých let byly večírky divočejší, dívky povolnější a sex prasáčtější“.
   Ale vraťme se na začátek. Úvodní píseň ve středním tempu Karlovy Vary, to je prostě ryzí Blaf. Sympatická mi tam je podladěná akustika, za tu by se nemusely stydět ani unpluged grungeové kapely na MTV a krásně naaranžované čtyřhlasé chorálky, jakožto doprovod umocňující celkovou atmosféru.
   Jadrobómba - ne, to není o nukleární bombě, nýbrž historka o bombě ze dna Jadranu. Píseň je plná slovních hříček a dvojsmyslností, které se naplno rozvinou v dalších skladbách. Večerníčkový motiv na housle je dost chytlavý, tak se začínám obávat, že už se ho za celý den nezbavím. Prostě bomba.
   Sosna - od prvních taktů je jasné, že se jedná o pořádnou vypalovačku. Tématicky navazuje na starší písničky jako jsou Kyčle, Cystoskopie, Bubleho rehabilitační (kurnik jak se ty staré písničky jmenujou...?) , jó a až se jednou bude dělat výběr pro Český svaz hypochondrů the Best of z nemocničního prostředí, jakožto poslední věc bych zařadil Aż mie roz spuszczóm do tej dziury.
   Kantyńsko - na první pohled nenápadná věc se najednou rozvine působivou mezihrou. Já tam slyším czardász i širé ruské pláně, nápadité motivy se prolínají a závěr je vygradovaný kvalitními sólovými výkony na elektriku a banjo. Maďarsko-cigánský pěvecký spolek taky nemá chybu:)
   S Blafem jsem se poprvé setkal v roce 1988 na základní škole. Kolega Aleš nám ve třídě pustil o velké přestávce obehranou šustící kazetu. Pamatuji si, že tam byla Kuźnia zpívaná ještě česky a navíc tam byla mandolína. Všechny písně z té doby jsou dodnes velikými hity.
   Pokud je Blaf něčím neopakovatelný, tak jsou to dlouhé epopeje, kam jsme jeli na vandr, co jsme cestou prožili, koho jsme potkali, co jsme všechno viděli a kolik jsme toho vypili... Zkrátka tentokrát se vydáme do Litvy směr severovýchod a zavítáme na country festival Visagino. A že bylo veselo není třeba dodávat.
   Následuje nesmírně pohodová Se mi chce. Píseň zdánlivě postavená na dvou sedmičkových akordech, má monumentální až hymnický nádech. Pánové, tak takhle dělají hudbu zkušení muzikanti. To se prostě musí slyšet , ponořím se do textu vychutnávám si každý tón a nechávám se unášet. Napětí střídá relax. Podle mě vrchol alba.
   Bajka ufff... co to je? DADAISMUS, můžete si pod textem představit cokoliv, jinak je to taneční letní písnička v jihoamerickém rytmu, musí se na to skvěle pařit. Tak si tedy představím žhavou letní noc, prsatou mulatku, pardón gorolku a dvě promile v krvi...
   Atómovy Kapturek jsem si musel pustit třikrát za sebou. Z jednoho důvodu. Naprosto mě unesly hipísácké chorály v mezihře. Odkaz na Janis Joplin. A překřikování o radaru bylo jak vystřižené z muzikálu Vlasy. Fakt jste mi udělali radost, GOOOOOOD VIBRATIONS.
   Bluesrocková dvanáctka s názvem GIP GOP je bonbónek pro lingvisty, kochám se dokonale zahranou foukací harmonikou...
   Tragedium Colleum, začátek zní libozvučně foneticky Szwela, szwela, ...bync! Tohle nemůže skončit dobře, chudák opilec, líbí se mi nápaditá zpěvová linka ve sloce, doprovod zní opravdově americky.
   Krziżowatka - představte si zakouřený klub narvaný k prasknutí a na pódiu mladičkou nezávislou kapelku. Takhle to vypadá, když Honza vymění ve studiu akustiku za nabroušenou elektrickou kytaru.
   Wieczny sztudent - když už celou dobu srovnávám, tak počátek zní kupříkladu jako předehra z hitovek Fun Lovin Criminal. Mám rád tyhlety houpavé songy. Jenom místo nacreckovaných raperů se zlatými řetězy, uslyšíme starý známý zpěv, přecházející do typického falzetu, hádejte, čí je to písnička, kdo je pilným sztudentem?
   MOCKBA začíná to pěkně - Podmoskevské večery a pak... czarownica z Moskvy změní sen o hezké šňůře po Rusku v noční můru. Je mi líto Toma jak tam stojí sám na peróně, zatímco kamarádi ujíždějí pryč... Píseň je krásně melanchonická, takový mix SKAčka - a CCCPpop skvěle přetavený do podoby velkého hitu. Optimisticky laděný refrén přímo vybízí zazpívat si sborově. Škoda jen, že jste nesehnali do studia Alexandrovce. Nastražím uši - je tam balalajka nebo ne?
   Dovolím si tvrdit, že se tohle nové album povedlo, přestože kluci svorně tvrdí, že jim písničky přijdou pořád stejné, já tam posun vidím. Blaf snese srovnání s poslední tvorbou Butů, Redla, Nohavici... a troufnu si říct, že nejen u nás doma, ale kdekoliv na zeměkouli si tam každý to svoje už najde. CD má moderní zvuk (to už by měl být standart, ale nebývá vždy tomu tak), nahrávka dýchá, takže všechny nástroje hrají prostorově, čistě a konkrétně. Na tom má myslím největší zásluhu Honza a zvukový mistr Marťas. Texty nemám odvahu hodnotit, snad jen, že nijak zvlášť nevybočují z dosavadní tvorby. Jsou vtipné, dokonale zrýmované, jednou určitě vyjde samostatná sbírka básní, písní a cestopisů. Bohužel, ten kdo nezná jablunkovské reálie, spousta perliček a dvojsmyslností mu unikne. Kámen úrazu vidím v tom, že s „ponašimu“ budou mít problém česká rádia a pokud občas zahrají Blaf, tak pouze jako raritu. Ale jinak jsem optimista, situace se v éteru nenápadně mění k lepšímu, ještě Blafu předpovídám v budoucnu mediální žně.

Tak to je zhruba vše, co jsem měl na srdci.

Igor http://www.myspace.com/biograf1


Opsno z Horizontu 20.1.2009
V Tomankově tvorbě hraje první housle jazyková a hudební komika

   Pátý hudební nosič bluegrassové skupiny Blaf vyšel pod optimistickým titulem Jadymy dali. Tomankova parta svým ctitelům vzkazuje, že po třiadvaceti letech účinkování ještě neskončila a míní v neotřelé tvorbě pokračovat.
Nové CD obsahuje sedmnáct skladeb, patnáct z nich textoval a komponoval Tomáš Tomanek, takže výjimkou je pouze píseň Wieczny student Pavla Sikory a supervyjímkou je poslední Prózne cicho. Posluchači slyší jen skutečné ticho. Skupina tak po svém reaguje na nepochopitelný nesouhlas majitele práv k hudbě, která inspirovala vznik této skladby. Blaf ji už nikdy nemůže hrát. Jedinou stopou po skladbě a protestem proti sobecké omezenosti je tedy text otištěný v bookletu.

Pro pasažéry cugu do werku
   Blaf ve svém pátém vydání znovu potvrzuje, že je kulturním fenoménem horního toku levého břehu Olzy. Zpívá dál ze srdce všem cestujícím, kteří jeli a ještě jedou v jejich dávném evergrenu Zug do werku.
   Na otázku Wieslawa Przecka v loňském padesátém vydání Horizontu „Jaki je zainteresowani kóncertami, mocie jakóm trase z nowym CD?”, Tomanek odpověděl charakteristicky: „Nimómy żodnóm trase. Funguje to uż dwacet trzi roków tak, że my sie niestarómy kajsi grać, ale ludzie nóm piszóm a wołajóm. A my sóm tymu wdziynczni. Ostatnio to wychodzi na 40 - 50 razy granio do roka. Limituje nas, że to je jyny od Mostów po Bogumin a Ostrawe. Dali sie nie dostanymy. Poptawka je a nie muszymy sie nabidzać.”
   Můžeme přemýšlet, jak by se Blaf chytil na portách, na vlnách Českého rozhlasu a obrazovkách českých televizí, kdyby nezpíval v nářečí, těžko překonatelné bariéře jeho celostátního ohlasu. Je ovšem škoda, že česká média neprezentují nářeční tvorbu, že ji nepovažují za významnou součást národní kultury, jinak například k rétoromanštině přistupuje Švýcarsko, v rozhlase čtou v originále i povídky a přibližují tak řeč, kterou mluví jen několik tisíc lidí jednoho horského a zapadlého kantonu. Při jiném chápání nářečí u nás by se ukázalo, že Blaf má co říci širšímu spektru posluchačů.

Příběhy bez banalit
   Nejen regionální nářeční formou, ale také všeobecným obsahem písní Tomáše Tomanka. On nerýmuje banální a líbivé fráze o lásce, ale sepisuje příběhy rodilých plebejců, kteří se na nové desce Jadymy dali ocitají tu v Karlových Varech, tu v Moskvě, tu v nemocnici na Sosně, tu v rezervaci Krk, tu v chorvatském Zadaru, tu na Litvě, tu v Bělorusku, tu tam, kde „na lewo je kanal La Manche”, ale vždycky zatouží po návratu do Třince nebo Jablunkova, všem se chce „jechać za tebóm zpatki.”
   S jazykovou komikou sobě vlastní a někdy až k popukání Tomanek ve svých textech neváhá komentovat radar v Brdech, vyjádřit se ke vztahu češtiny a polštiny, mezi textovými řádky a notovými linkami se vysmát studeným měšťákům bez lidské šťávy, nebo parodovat hysterii v manželské hádce (věřme, že nikoli u něj doma...) - „Snad żeś se zaś nie golił?! Pelno fusów na umywadle! A co ta niewypuszcóno wana... Ich habe keine babe, ich habe babe nicht!”

Ze zřídla slezské kultury
   Celá tvorba Blafu je mimořádným přínosem ke svébytnosti těšínsko - třinecko - jablunkovské kultury, a ať se to možná nezdá, obohacením kultury české a polské.
   Ke zdaru nového kotoučku kromě Tomáše Tomanka přispěli Pavel Buble Sikora hrou na banjo a zpěvem, Jak Klus bicím a zpěvem, Robert Kulka baskytarou a zpěvem, Jan Pazdera kytarou, klávesami, perkusí, foukačkou a zpěvem, jako host Stacho Kantor foukačkama.
Zvláštní poděkování skupina vyslovila Bogdanu Hajdukovi, rodinám a sponzorům. Nahráno a smíchano bylo v GM recording studiu v Jablunkově od srpna do října 2008. Mixovali Martin Roženek a Jan Pazdera, který se ujal také hudební režie. Booklet kresbami výtvarně obohatil Rafal (Kazimierz Mrózek).
   Nové CD lze koupit jen v jablunkovské prodejně Knihy, v třineckém kině Kosmos a na koncertech Blafu. DOROTA HAVLÍKOVÁ

Curiculum Vitae
   Tomáš Tomanek, vůdčí osobnost Blafu, se narodil v roce 1963 v Třinci, ale považuje se za Jablunkovana. Vyučil se hutníkem - operátorem, byl dva roky na vojně u padačkářů v Hradci Králové. Pracoval u vysokých pecí Třineckých železáren, na kontilití, krátce u anglické firmy spolupracující s železárnami na šoupatkových uzávěrech pánví, nyní je už 14. rokem na exportním oddělení.
V lidové škole umění se učil hře na housle, hlas školený nemá, ale zpívá mu to, písní napsal kolem 200 včetně básní, píše i prózu.

Křest
   Blaf poslal svůj pátý kotouček do hudebního světa v hospodě Amerika první prosincovou sobotu.


20.1.2009
Důležité oznámení (jak pro koho)!!!
Dne 21.1. ve 20.00 (ještě letos) na Českém rozhlase Ostrava 105,3MHz (nebo on-line zde) bude s menší polovinou naší kapely rozhovor. Otázkama nás bude častovat písničkářský obhájce zbojníka Ondráše - Tomáš Kočko. Touto cestou mu za pozvání do rádia moc děkujeme. Tom a Honza.
strana | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 |
KALENDÁŘ 2023
12.1. Soukromá oslava
10.2. Sportbar 69 – Jablunkov
25.2. Soukromá akce - Oldříšov
24.3. Blaf Session U Pašíka - Třinec
8.4. Velikonoční jarmark - Ostrava-Poruba
15.4. Soukromá akce – Hotel Grůň – Mosty
22.4. Kolaudačka Návsí
6.5. Hutnický den - Třinec
20.5. Gastrofestival - Dolní Marklovice
26.5. Bidon a Blaf - Rokáč Jablunkov
2.6. Mosty – Dětský den
3.6. Łączy nas chleb - festiwal - Katowice(PL)
10.6. Blaf před Kollárovci v Dolní Lomné
10.6. Padesátka v Těšíně
17.6. Den obce Bocanovice
30.6. Bluegrass Theatre - Metylovice
7.7. Festival Na Pomezí - Dolní Lomná
15.7. Den obce s hasiči - Guty
16.7. Jarmark - Jablunkov Park A. Szpyrce
22.7. Festyn - Filipka
29.7. Slavnosti na hřišti - Milíkov
24.8. Domov Sosna – Třinec
9.9. Chata Ostrý – cyklozávod Autel
9.9. Soukromá oslava - Bukovec
15.9. Setkání jubilantů – ND Doubrava
16.9. Hraní U Sojky - Nebory
23.9. Oslava LX na Skalce
7.10. Festival na Gírové
14.10. Čierňanský redyk – Čierne
18.11. Soukromá oslava
2.12. Obecní zabíjačka - Mosty u Jabl.(15)
6.12. Hraní pro AH Jablunkov(15)
11.12. Třinecké adventní podvečery - Trisia(18)
15.12. Chata Skalka – soukr. akce(19)
16.12. Firemní akce -Mosty Grůň(17)

KALENDÁŘ 2024
5.4. Kass Č. Těšín
31.5. Western klub - Suchdol nad Odrou(18)
1.6. Vělopolí(17)
6.7. Festival Na Pomezí(15)
10.8 Soukromá oslava – Dolní Lomná
24.8.Vendryňský letní karneval

Počet vystoupení po dobu existence kapely:
1985 - 1 1986 - 14
1987 - 19 1988 - 27
1989 - 46 1990 - 38
1991 - 11 1992 - 18
1993 - 19 1994 - 18
1995 - 25 1996 - 35
1997 - 34 1998 - 35
1999 - 40 2000 - 40
2001 - 53 2002 - 52
2003 - 56 2004 - 42
2005 - 42 2006 - 35
2007 - 46 2008 - 49
2009 - 40 2010 - 42
2011 - 44 2012 - 48
2013 - 38 2014 - 52
2015 - 47 2016 - 49
2017 - 41 2018 - 44
2019 - 43 2020 - 18
2021 - 32 2022 - 43
2023 - 30
celkem - 1446

Počet přístupů: Statistiky těchto stránek