HOME | HISTORIE | DISKOGRAFIE | FOTOGALERIE | SLOVNÍK | KONTAKT  



               
AKTUALITY      VZKAZY   
AKTUALITY
30.3.2015

   V březnu jsme tomu moc nedali, 2 x hraní a jedna zkouška. Na Skalce se ale hrálo dost dobře. A ten adrenalínový transport na sněžných skútrech s nástroji a aparatúrou. Kdo nezažil, neuvěří.
   U Mánesa v Dolní Lomné to taky nebylo od věci. Možná mohlo přijít více lidiček. Na druhou stranu je ale ještě období půstu, takže jsme trošku za hřišníky.
   Přejemé všem hezké prožití Velikonočních svátků a těšíme se na jarní koncertíky.
tom a BLAF



27.2.2015

   Stručně zhodnotím krátký únor. Dokonce nám do něj vlezla i jedna zkouška. Jelikož v Kostkově letos zkoušíme, tak jsme tam naorganizovali Večer s Blafem a jako hosty jsme pozvali kapelu Companieros. Bylo dobře, místy až moc.
Taky jsme odehráli jeden blok na plesovém odpoledni v třinecké Trisii pro handicapovanou mládež a hodně nás pozitivně nabilo jejich vstřícné vstřebávání našich písniček. Jsme moc rádi, že někteří kluci s námi už v minulosti navázali osobní kontakt a za jejich závěrečné "hoši děkujeme!!!" jsme jim strašně moc vděční. Díky.
   V režii koncertů "urob si sám" jsme domluvili na 27.3. pařbu v Dolní Lomné u Mánesa. Tak doražte. Ale pro jistotu si rezervujte místa na tel. čísle 728 983 042.
S přáním - vyhýbejte se bacilům přejeme všem hodně zdaru do března 2015!
tom a BLAF



2.2.2015

   A máme tady Hromnice a pár hraní za sebou. Letos máme celkem charitativní start. Hned první lednovou sobotu jsem zazpíval v Alžbětinkách na patře, kde bydlí moje máma asi hodinku polských a českých koled jen tak sám na kytaru. Dělalo mi hroznou radost, když se někteří klienti přidali a zpívali se mnou.
Další akcička byly narozeniny v Komorní Lhotce pro jednoho sympatického farmáře, který vypadal o skoro 20 let mladší, než slavil.
A opět Alžbětinky. Hodinový koncert s celou kapelou jsme si moc užili oboustranně. Jedna slečna normálně zpívala s námi písničky, které ještě nevyšly na cedlu. Až jsem nechápal.
   Antifire gig, nebo-li Protipožární koncert. Podpora vyhořelé hospůdce U Pašíka v Třinci. Nevím, jak to dopadlo ekonomicky, ale dle mého názoru velmi zdařilá akce. Konalo se to v Třinci na Glejtovně a já jsem zastihl Drnkalisty, Whiskey Before Breakfast, harmonikářku Ivetu a počátek Druhé náhody. Líbilo se mi všechno nějak a nám se hrálo s BLAFem moc dobře.
Těšíme se na Vás do Kostkova (Návsí) 20.2. Tak objednávejte místa na tel. 778058078. Vystoupí s námi i zpřátelená kapela Companieros. Bude postně - akustický nářez.
Tom



5.1.2015

   Dnes jsem si přivstal, protože nás s BLAFem čeká smutné rozloučení s Tondou Szpyrcem, který nám mimo jiné napsal hezký text k písničce, kterou už od léta hrajeme (Gdo roz wyrosnył w Jabłónkowie), loni koncem října mi okřtil knížku (Z bagna nad mroki) a taky mě nainspiroval k napsání hezkého textu na Honzovu melodii. Písnička se jmenuje Barewne obrozki a co nevidět ji zkusím vytisknout v Jabku. Pak text pověsím i na facebook a naše stránky. S Tondou nám odchází jablunkovský velikán jak přes malování obrázků na skle, tak přes historii a archivování dat z regiónu a psaní hezkých článků a knížek. Bude to pro město a jablunkovsko opravdu velká ztráta. Kolik jsme měli společných plánů a najednou před náma relativní prázdno. Pokusím se aspoň v jeho duchu obohatit náš repertoár o příběhy z knížek o Jablunkovu, které napsal a moc mu za tu inspiraci děkuji. Dejž mu Pán Bůh věčnou slávu!!!
PS:
   Jenom stručně se zmíním o našich dvou prosincových akcích. Wilijówka w Kostkově se celkem povedla. Mohlo nás být sice trošku víc, ale bavili jsme se od 17.00 až někde do jedné hodiny po půlnoci. S Honzou jsme hráli Silvestra v Hotelu Kempa v Bukovci. Natočili jsme o něm dokonce reklamu, která by měla frčet od dneška na Rádio Čas. Tak se mějte hezky a doufám, že příští aktuality budou veselejší. Tom



Z bagna nad mroki - recenzja Piotra Drzyzgi

   Autorów próbujących pisać po śląsku z roku na rok przybywa. Mówi się już nawet o swoistym renesansie śląskości. Ale książka Tomáša Tománka, to prawdziwy, wydawniczy rarytas, bo napisany „po naszimu”.
Po jakiymu?! No właśnie… :)
   Jakiś czas temu Ewa Farna wydała w Czechach swoja nową płytę. W związku z jej premierą, piosenkarka została zaproszona do Czeskiego Radia, by opowiedziała m.in. o pracy nad albumem. Prowadząca wywiad Lucie Výborná (bardzo popularna czeska prezenterka) zdradziła, że jest absolutnie zafascynowana tekstami pisanymi po naszimu, które docierają czasem do niej w formie facebookowych wpisów. Jako że Farna potrafi po naszimu mówić, została dokładnie przepytana przez dziennikarkę w tym temacie.
   Artystka stwierdziła m.in., że po naszimu to polskie narzecze. Kiedy jednak zajrzymy na internetową stronę kapeli Blaf (której Tomáš Tomanek jest wokalistą), dowiemy się, że grupa ta jako jedyna na świecie gra muzykę country „ve slezském nářečí”, a więc w narzeczu (dialekcie) śląskim.
   Jeszcze większa niespodzianka czeka nas po otwarciu autobiograficznej, wspomnieniowej książki „Z bagna nad mroki”, którą Tomanek pisał od 1984 roku. Tu natrafimy także na liczne słowa czeskie oraz takie, które występują w gwarze górali beskidzkich. Językowa strona tej publikacji jest więc przebogata i myślę, że niejeden naukowiec byłby zaskoczony jak niezwykłym językiem jest „po naszimu”. Różniącym się od mowy Ślązaków z okolic Katowic, czy Opola, a jednak zrozumiałym. Także swojskim. I niebywale pięknym.
   Językowa warstwa „Z bagna nad mroki” to jedna sprawa. Druga to historie, które znajdziemy w tej książce, a roi się w niej od najróżniejszych epizodów z życia autora i jego najbliższych.
   Tomanek ma niezwykłą lekkość pióra. We wspomnieniowych migawkach przeplatają się ze sobą sceny zabawne z tragicznymi, nieprawdopodobnie absurdalne, z takimi, w których odbija się zwyczajna, ludzka codzienność.
   Nasi południowi sąsiedzi potrafią doskonale łączyć to ze sobą, co widzimy niemal w każdym czeskim filmie, jaki trafia na ekrany polskich kin. Tomanek, który ma także czeskie korzenie, jak widać również posiadł ów dar.
   Momentami jego proza kojarzyć może się także z dokonaniami Mieczysława Bieńka – hajera, który na kole (czyli rowerze) zwiedza świat. Podobny styl, ta sama radość ze snucia opowiadanej historii i – co najważniejsze - przyjemność dla czytelnika zagłębiającego się w lekturze.
   Nie brak tu i refleksji nad życiem, czy swoistych mądrości. Chociażby takich, że „muzyka je cud, kierym idzie dosióngnyć skoro wszecko”. Jeśli tak, to nie wypada zakończyć tego tekstu inaczej niż piosenką. Oczywiście w wykonaniu grupy Blaf. Dodam tylko, że jej tekst można znaleźć tutaj.

kultura.wiara.pl



23.12.2014

   Tak a teď se Vám přiznám, jakého mám tvůrčího ducha. Z loňska kopíruju následující přání a nepatrně je rozšířím. Aktualitu za prosinec napíšu v příštím roce, protože s Honzou pytlačíme na Silvestra a uzávěrka by nebyla kompletní :-). Takže nám nezbývá, než Vám popřát hezké a kéžby bílé Vánoce a hodně zdraví a štěstí v roce 2015 a dál a dál...
BLAF
tombublejanoroberthonza



1.12.2014

   V listopadu jsme tomu moc nedali. Jedna zkouška u Roberta a dvě soukromé akce - narozeniny. Robertové mámě jsme zahráli na Bowlingu v Jablu a taky jsme ve dvojku s Honzou zapytlačlil v hospodě u Jakubka na Mostech.
   Ale opravdu regulérně a dobře se nám zahrálo v Sydney Clubu na Stodolní. Zvučili nás muzikanti z Tyrkysu a přídavky jsme si vykoledovali dva. A tolik známých lidiček z časů cca před čtvrt stoletím se tam na nás sešlo, že jsme nechápali.
   Letos už to moc přehánět nebudeme. Ještě snad jedna zkouška a Blafwilijówka pro zvané muzikanty a pak už Ježíšek. Přejeme všem hezké adventní období.
Tom a a BLAF



Hutnk 25.11.2015 - Jewka Trzyczanka napisaa
,,Z bagna nad mroki'' - ksiónżka, kiero was nie łoblafnie

   Jyny mało kómu sie podarzi tak do saga pozewlykać swojóm dusze, jako panu Tomankowi z Blafu, kiery napisoł po naszymu książke: ,,Z bagna nad mroki''. Takóm osobistóm spowiydź z młodych roków żech już downo nie czytała. Bo nad mrokami by my chcieli bujać wszecy, z tym bagnym by to już było gorsze.
   Napisoł ło sebie nikiedy aż na kość uprzejmie. Je tam śmiych, zamyślyni i płacz. Płacz, jak mu kamraci jedyn za drugim w młodych rokach ze swiata łodchodzili. Jak jich jako gastarbaiterów nikierzi łupili ze skury, jak sie ciynżko zranił kolega Janek i też sie zdało, że beje po nim. A w cudzym świecie to je dwa razy ciynżejsze niż dóma. Wyznowo sie aji ze swojich miłości - szczynśliwych i wszelijakich.
   Prziznowo sie ku wzlotóm i upadkóm. Ale przez to wszecko se poradził, bo umioł pieknie grać na skrzipcach tkliwe melodie, kiere majóm Grecy radzi. A jak sie zdało, że już to je beznadziejne z kasóm, to wylyzło słóneczko spoza mroków. Do futrału sie jim nazbiyrało na chlyb aji na kónsek wórztu. Pisze, jako u nikierych naszych sómsiadów natrefili na łoszustów i wszeckimi maściami mazanych złodzieji. Ale dyć szwindlyrze sóm wszyndzi, nie trza ani daleko chodzić. To wszecko i jeszcze kupa inszych ciekawych przigód je łopisanych w jego książce, kieróm warto poczytać tym, co umióm ni jyny po naszymu.
   Takich ludzi by my se mieli wożyć, bo se wdycki stojóm za swojóm mowóm, kieróm jich uczyła mama, w kierej piszóm i spowiadajóm sie jako farorzowi z tego, co przeżyli i kaj byli. Dzierżóm se swoje zwyczaje, kiere tak pryndko zanikajóm. Downe ludy nimiały żodne radija, telewizory, internety ani facebooki i kiela kultury ponich zostało. Bo łopowiadali swojim dzieckóm a dziecka zaś dalszym dzieckóm. I tak to szło z pokolynio na pokolyni. Zostały po nich skarbnice kultury, kiere, jesi Bóg do i ludzie dajóm, sie uchowióm. Naszo mowa a ni jyny óna je łodnogóm kultury, kiero kiejsi tu była. Nie trza sie za nióm gańbić ani nióm gardzić. Tymu trzeba prziwitać i przeczytać książke naszego autora - a chyba sie na mie nie pogniywo, jak powiym gorola. Tak jako kiejsi pisoł po naszymu nasz znany poeta ślóński śp. Adam Wawrosz albo jako pisze poetka Aniela Kupiec. Do dzisio sie czyto jejich utwory po naszymu na rozmajtych imprezach. Nasz dyrektor z panióm małżónkóm zaś piszóm gry scyniczne, na kierych je wdycki pełno sala ludzi. Naszo mowa je, dało by sie powiedzieć, tako międzynarodowo. Sóm tam słowa czeski, polski, nimiecki a nikiedy wszelijako insze, bo se sami do mowy wkłodómy to, co tam nigdy nie było. To nima mortwo łacina, naszo mowa sie rozwijo. Już tam przibywajóm moderni naleciałości, techniczne aji łobyczajowe.
   Nima żech żodyn ekspert jynzykowy i umiym jyny ponaszmu a cosi ku tymu. A mómy aji wygode, bo jak przijadymy na przikład do Pragi a je nas wiyncej, to nóm absolutnie żodyn nie rozumiy. Roz sie mie jedyn panoczek w Pradze pytoł, jak my tam byli z kolegóm z roboty, czy mówimy szyfróm, bo że absolutnie nóm nic a nic nie rozumiy. My sie ze śp. Romanym śmioli do rozpuku. A ón jeszcze srandzista mi powiedzioł: ,,Ewi, poszukej mi (to powiedzioł naschwol po polsku, bo ponaszymu by było "pochladej") w zadni kapsie u galot, czy tam nimóm bilet na cug. Bo mie rynka w ramiyniu boli i nie poradzim jóm dać za sebie". Prażak sie na nas dziwoł z niedowierzanim i prawi: ,,To spolu šukáte i na veřejnosti, to snad není ani pravda''. Wszecko my mu wyświetlili. Śmioł sie i nimóg tymu uwierzić. Napisoł se do zeszitka: ,, Polsky szukać je česky hledat''.
Nó i nakóniec żech je jeszcze po czesku sprosto jako jakosi łożrało lachko kobiecina. A dybych nie dej Boże kogo łobraziła, tak mi to przeboczcie. Tóż tak. Sóm dłógi jesiynne wieczory, tak sie dejcie do czytanio.

Waszo Jewka Trzyńczanka



v Horizontu z 25.11.2014 vyla recenze Antonigo Szpyrce
Z bagna nad mroki – Tomáš Tomanek

   Už v posledním dnu listopadu se na jablunkovské radnici konal křest knihy „Z bagna nad mroki“ jejímž autorem není nikdo jiný než „frontmen“ známé a populární gorolgrasové skupiny Blaf, jablunkovský rodák Tomáš Tomanek. Mnozí si jí už koupili a přečetli. Kniha jistě potěší příznivce skupiny Blaf a jejich písniček, z nichž mnohé napsal sám Tomanek. Ti co ji přečetli, si už jistě udělali svůj úsudek. Můžeme ji hodnotit v mnoha rovinách. Obsah knihy tvoří povídky vzpomínky na léta sedmdesátá kdy Tomanek začínal svou hudební „kariéru“ a pak na léta osmdesátá, kdy už začal vystupovat s prvními muzikanty a kdy začal vznikat Blaf. Ve svých povídkách si Tomanek nehraje na milého a slušného chlapce. Byl to bouřlivák, a proto se čtenář v jeho povídkách dočte o proflámovaných nocích, o hektolitrech piva a nemenším množství alkoholu. I to byla a je součást muzikantského života. Ne všem se to jistě bude líbit. Přidanou hodnotou jeho vzpomínání nebo vyprávění je vtipné a realistické přiblížení nedaleké minulosti. To se Tomankovi podařilo, čteme jeho povídky a cítíme atmosféru Jablunkova z osmdesátých let, vidíme jí taky před sebou. Pár trefených konstatování nebo postřehů a jsme tam v Jablunkově, i když o něm samém Tomanek nepíše. Je tam hodně humorných postřehů, čtenář se dobře zasměje. Z povídek se taky dozvíme něco i o jiných hudebních skupinách, o festivalech, o Portě v Plzni a podobně. Bylo to tam taky někdy bouřlivé a v oparech piva a vodky… Dozvíme se také o Tomankových výpadech na Balkán a do Řecka, kde tvrdě pracoval jako gastarbeiter a nejen.
   Důležité je říct, že kniha je psaná „po naszymu“ takovým tím zvláštním Tomankovým nářečím, které se také ne všem může líbít. S psaním „ po naszymu“ se setkáváme u nás samozřejmě častěji. Bývá to spíš vzpomínání na už dávno odešlé časy, jakby mrtvé. Tomanek píše jinak. Jeho vzpomínání je živé, v jeho povídkách je jakoby „živý život“ . Nejde o literaturu z vyšších rovin. Kniha Z bagna nad mroki má svůj význám pro náš zdejší región. Jistě zestárne, ale a pak bude originálním svědectvím o minulosti a bude možná bližší právě mladší generaci, která se v ní nedozví nic o vodnících a strašidlech, o kterých bylo psáno „ po naszymu“ už mnohokrát. No uvidíme. Nechci knihu Tomanka nikomu vnucovat, ale možná ti, kterým je blízký náš region a naše těšínské nářečí, si ji přečtou. Kniha je tak trochu jiná. Sám čtenář uzná, zda stálo za to si ji přečíst, možná ji odloží a pak se k ni opět vrátí. Nehledejme v ní vznešenost. Je originální jak sám Tomanek a jeho písníčky. I Blaf máme zvláštní, když hraje, tak nám dává oddychnout od někdy tíživé reality, při jeho koncertech se rádi zasmějeme. Kdo si chce odlehčit a zasmát se, tak ať si přečte něco Z Bagna nad mroki. No jistě i promine Tomankovi to, co tam nemuselo být a není zrovna příkladné.

Antoni Szpyrc


Z bagna nad mroki, czyli nie tylko o Blafie
10.11.2014 (kor) Głos Ludu

   Tomasz Tomanek z Jabłonkowa w swoim życiu napisał ponad 300 tekstów piosenek, większość w gwarze. Ponad setkę z tych tekstów Tomasz do dziś śpiewa na koncertach „gorolgrassowej” kapeli Blaf, której jest liderem. Teraz wydał swoją debiutancką książkę. Nazywa się „Z bagna nad mroki”. Została napisana – jakże inaczej – „po naszymu”, a jej „chrzest” odbył się w ostatnim dniu października w sali kinowej jabłonkowskiego ratusza.
   – To moja pierwsza książka. Pisałem ją przed wielu już laty, jednak dopiero teraz pojawiła się drukiem – mówi Tomanek o liczącej ponad 300 stron książce. – Zacząłem swoje wspomnienia i refleksje po powrocie z wojska, w 1984 roku. Urodziłem się w 1963 roku, opisuję więc lata 70. i 80. ubiegłego wieku, czyli moje życie od szkoły podstawowej aż do rewolucji aksamitnej. W ostatnich rozdziałach opisuję zaś porewolucyjne wojaże z kapelą Blaf, a także trzymiesięczny okres, który spędziłem jako gastarbeiter w Grecji. Kończy się więc w 1991 roku – opowiada.
   Jest to częściowo biografia z wieloma anegdotkami z życia jego przyjaciół i kapeli. Celem książki jest też zatrzymanie w czasie atmosfery rodzinnego miasta, Jabłonkowa, tej, jakiej najmłodsza generacja może już nie znać. Czyli z nieistniejącą już ulicą Polską, która nosiła też nazwę Armii Czerwonej, prowadziła z rynku w kierunku dawno już zburzonej Czytelni, a przy której stał dom rodzinny Tomasza, ze sklepem Lubojatzkiego na rynku, za to bez komunistycznego osiedla nad Olzą.
   – Napisałem ją w gwarze jabłonkowskiej, tak jak większość piosenek Blafu. Nie jest to jednak gwara, jaką znamy z opowiadań Karola Piegzy lub Adama Wawrosza, ale ta, której używa na co dzień większość mieszkańców regionu. Język przecież się rozwija, zmienia. Inaczej mówiły nasze „starki”, które używały języka prawie że archaicznego, inaczej wyrażamy się my. A ja staram się mówić i pisać żywym językiem, „jak mi dziubok narosnył”. Niektórzy zarzucają mi bohemizmy, zachwaszczenie języka, ale cóż, tak się u nas mówi. Poza tym wprawdzie moja mama była Polką, aktywną członkinią Miejscowego Koła PZKO, ale ojciec Czechem. To też na pewno miało wpływ – wyjaśnia Tomanek.
   Książkę Tomanka „chrzcili” w jabłonkowskim ratuszu koledzy z kapeli, przyjaciel autora – wielki znawca historii Jabłonkowa, Antoni Szpyrc, przedstawiciele sponsorów, m.in. Huty Trzyniec. Można ją kupić w księgarni w Jabłonkowie na Rynku Mariackim lub w Centrum Informacji Turystycznej.





strana | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 |
KALENDÁŘ 2024
12.2. Domov Nýdek
6.3. Pohoda Třinec
15.3. Hospoda Střítež - Pár strun a Blaf
4.4. Domov Důstojnost - Nýdek
5.4. Kass - Český Těšín
6.4. Aprílovy ponor - splav u Nieslanika Jablunkov
26.4. Soukromá akce - Bowling Jablunkov
27.4. Pivovar Koníček - Vojkovice
7.5. Soukromá oslava - Pod Akáty
10.5. Soukromá oslava - Ostravice
11.5. Včelařský den - Písek
31.5. Svatba - Razová
1.6. Vělopolí
14.6. Hospůdka U Propasti - Autokemp Hranice
15.6. Český Těšín - soukr. oslava
28.6. Těšínská přehrada
29.6. Letnice - Chata Ostrý
6.7. Festival Na Pomezí
12.7. Šumperské pomněnky
13.7. Soukromá oslava – Bystřice
14.7. Jablunkovský jarmark
20.7. Ustroń
26.7. Muzeum - Český Těšín
2.8. Návsí - letní kino
4.8. Gorolski pochód – Jabłónków
10.8 Soukromá oslava – Dolní Lomná
16.8. Soukromá oslava - PZKO Mosty
18.8. Bluegrass Theatre - Metylovice
24.8. Vendryňský letní karneval
9.9. Pstruží areál Asterix- pro kluky u ohně
21.9. Drops "40" - Karviná Lodičky(20)
28.9. Soukromá oslava - Český Těšín
1.10. DPS Senior – Bystřice(16)
5.10. Chata Gírová(14)
19.10. PZKO Marklowice
12.11. Parník - Ostrava(19)
16.11. Wspómiyni na Antka Szpyrca - Jabłónków
8.12. Vánoční koncert u radnice - Šumperk(17)

KALENDÁŘ 2025
Náhrávací studio Jablunkov
16.5. Svatba – Dwór Kukuczka - Istebna(PL)
16.5. Oslava Bidon 55 let - Rokáč Jablunkov(20)
14.6. Těrlické slunko - Těrlicko(12)
26.7. Soukromá oslava - Horní Lomná(18)
13.9. Jabkový den - Jablunkov(Blaf 40+J.K.Kolegium)

Počet vystoupení po dobu existence kapely:
1985 - 1 1986 - 14
1987 - 19 1988 - 27
1989 - 46 1990 - 38
1991 - 11 1992 - 18
1993 - 19 1994 - 18
1995 - 25 1996 - 35
1997 - 34 1998 - 35
1999 - 40 2000 - 40
2001 - 53 2002 - 52
2003 - 56 2004 - 42
2005 - 42 2006 - 35
2007 - 46 2008 - 49
2009 - 40 2010 - 42
2011 - 44 2012 - 48
2013 - 38 2014 - 52
2015 - 47 2016 - 49
2017 - 41 2018 - 44
2019 - 43 2020 - 18
2021 - 32 2022 - 43
2023 - 35 2024 - 30

celkem - 1479





Počet přístupů: Statistiky těchto stránek