HOME | HISTORIE | DISKOGRAFIE | FOTOGALERIE | SLOVNÍK | KONTAKT                 
AKTUALITY      VZKAZY   
AKTUALITY
14.10.02
Křest č. II v Harendě Konská dopadl výtečně. Skóre 3:1. To znamená, že my jsme měli 3 vstupy a ostatní učinkující po jednom vstupu. Celkem soustředěně jsem je pozoroval.
Bylo nás pět - celkem dobře vyhraná kapela. Každopádně vynikající kytarista. Trošku možná intonace ve vyšších polohách zpěvačky. Ale obecně řečeno v toleranci.
René Souček - nadějný písničkář, vynikající texty i kytarový doprovod a nádherná manželka. Škoda jenom, že hosté byli neukázněně hluční.
Neukáznění hosté svým způsobem i nabourávali blok Gorolfolkového Dua Wečírek. Nejdřiv jsem si kladl otázku, proč kluci zpívají písničky dvojjazyčně, ale pak jsem pochopil, že dvojjazyčnost mají obsaženou i v názvu. Každopádně písničky obsahově velice zajimavé, ale co se provedení týče, máte kluci ještě rezervy. Tak se do nich pusťte. Směr máte v pořádku.
V pátek bude v Klubu Alabama křest č. III. Kromě nás tam budou ještě Křeni a Tempo Di Vlak. Jeden nejmenovaný redaktor z F&C o nich napsal, že vyhrávají všude. Vůbec prý by se nedivil, kdyby byli pozvání na MS ve fotbale a vyhráli i tam.
Tom


9.10.02
Těšíme se na sobotní (12.10.) koncert v BS Musicclubu HARENDA v Třinci-Konské, kde ještě jednou pokřtíme naší novou desku. Spolu s námi tam rovněž vystopí:
René Souček *** Wečírek *** Bylo nás pět
...tak neváhejte a přijďte, je to skvělý klub s výbornou zvukovou aparaturou. Těšíme se na Vás!!

Těm, kteří si nekoupili včerejší Horizont otiskujeme s povolením redakce následující článek:

Region (dsz) - Novou desku nazvanou Tustela vydává gorolgrassová skupina Blaf. V pořadí již třetí CD opět přináší svěží muziku, neodmyslitelně spojenou s originálními texty v našem nářečí. Od předchozích desek se liší především tím, že jsme ji nahrávali s kompletní bicí sestavou, za kterou zasedl Jan Klus, taky bubeník Frontieru. Celkový zvuk je tak plnější a je to pro kapelu zase posun dál, říká textař a houslista Tomáš Tomanek.
Tustela obsahuje celkem devatenáct skladeb. Vedle několika starších písniček, které dosud nevyšly na kompaktních discích, zde zaznívají také skladby zbrusu nové.
Nahrávali jsme v třineckém BlueStudio recording, kde jsme měli výborné podmínky a strávili tu skoro sto hodin. Předchozí desku jsme přitom museli stihnout nahrát ve studiu ostravského rozhlasu za necelých čtyřicet hodin. V Třinci časová tíseň odpadla, mohli jsme si se skladbami více pohrát. Novinkou pro nás bylo také to, že dříve jsme nahrávali do dvou zvukových stop zvlášť hudbu a zvlášť zpěvy a vokály. Na Tustela jsme zvolili jiný postup - nejdříve se nahrály bicí a pak vždycky na novou stopu další nástroje a hlasy. Při závěrečném míchání zvuku jsme mohli upravovat jednotlivé nástroje, což by při nahrávání celé kapely najednou nešlo, hodnotí Tomanek.
Tématicky jsou skladby opět věnovány okruhům Blafu důvěrně blízkým. Z werkového prostředí je písnička
Łopata a Rohajz, je zde také písnička o třineckém hokeji. Australski sen a Brisbane jsem napsal pod dojmem své cesty do Austrálie. Specifickým tematickým okruhem jsou katastrofické scénáře našeho banjisty - písnička Rułeczka vznikla, když mu spadlo na nohu lešení, Zymby popisují problémy s chrupem. Dala by se k nim přiřadit také moje Maródka. Písnička Skałka je věnována vyhořelé chatě na Skalce a jejímu znovuzrození, popisuje zpívající houslista. K nejoblíbenějším skladbám lídra Blafu patří Brisbane, u které si pochvaluje nejen krásnou melodii tradicionálu, ale také povedené aranžmá.
Stejně jako ostatní kapely si stojíme za tou nejnovější deskou a myslíme, že je z naší dosavadní produkce ta nejlepší. Dali jsem si dost vysokou laťku a teď budeme přemýšlet, co dál. K další desce si na to necháme asi zase tři čtyři roky času, pokračuje. Přesto už v této chvíli má Tomáš Tomanek i banjista Pavel Buble Sikora několik nových skladeb. Na koncertech ale v nejbližší době nezazní. Během roku nejméně jednou týdně někde hrajeme a na zkoušení nových věcí nezbývá moc času. Doufáme, že se to tempo trochu uvolní a po Novém roce už začneme zpracovávat čerstvé nápady, uvažuje Tomanek. Nová CD jsou zatím v prodeji v Jablunkově, zájemci se také můžou podívat na naše internetové stránky na adrese www.blaf.cz a kontaktovat se s některým z členů kapely.


30.09.02
Tak nám dneska končí 3. kvartál a sním samozřejmě září. Konečně se nám ale včera ukázalo slunko. O víkendu jsem celkem slušně relaxoval. V pátek u flašky. V sobotu jsem u tchánů v Bukovci sbíral jabka na kalvados a pak jme okorovali desky. Samozřejmě, že k cirkulárce se nikdy netlačím. Jsem svým způsobem nemehlo a taky chci ještě něco pohrát na housle.
V sobotu večer jsme hráli Na Střelnici v Českém Těšíně. V neděli zase v polském - Góra Zamkowa. Báječné publikum. Dostal jsem dokonce od paní organizátorky květiny slunečnice. Po koncertě za náma chodili posluchači a měli zájem o CD Tustela, ale taky o oba předcházejíci.
Jeden pán, zřejmě velice zasvěcený znalec nářečí, se dal se mnou do diskuse a upřímně mi sdělil svůj názor, že ubližujeme našemu slezskému nářečí tím, že používáme Czechizmy. A vůbec že už to není ta krásná řeč ponaszimu, jak bývala před padesáti léty, když jezdil ke svému dědovi do Karviné. Každopádně má právo na svůj názor. Oponoval jsem mu tvrzením, že děláme zase maximum pro to, aby se naše nářečí vůbec zachránilo. A že používáme Czechismy, to už je dáno historickým vývojem. Kdysi byla slezština ovlivňováná němčinou, dneska na naší straně češtinou a na polské polštinou. A věřte mi nebo ne, že se tam začne tlačit english.

See you on Saturday!

P.S.: 5.10. v 18:00 zahajujeme společný koncert se skupinou Mloci. To je teprve nářečí. Šarišštína. Bude se to konat na radnici v Jablunkově.
Tom

Show must go on!!!


18.9.02
Ahoj Všichni. Poslední dobou jsem nějak zahlcený prácí a už mi z toho hrabe. Člověk by se měl radovat z nového CD a ani na to nemá pořádně čas. Křest dopadl opravdu výborně. Až na ten déšť a posléze liják. Ale díky Vám, že jste s náma vydrželi a obdiv těm, kteří vydrželi pařit ještě do 2.00 s Frontierem, jejichž bubeníkem je také náš hajtkista až bubeník Jano. Reakce na obsah desky jsou zatím velice pozitivní. Dokonce můj švagr, který je jináč dosti kritický člověk řekl doslova a do písmene: "To nemá chybu". Žeby tentokrát nadsadil? Nakonec můžete to posoudit sami. Zatím se naši milí potenciální zákazníci kontaktujte na nás. Máme cedla volně k prodeji. Distribuce bude ujasněná až příští týden. Takže stačí kliknout na kontakty. Tam jsou veškeré e maily a telefóny. Každopádně jsme dychtiví po veškeré kritice či recenzi. Samozřejmě jak pozitivní, tak negativní.
Tom


6.9.02
Tak máme zase konec týdne, tentokrát třicátého šestého pracovního. Čeká nás celkem husté hraní. Dnes hrajem na nejmenované akci nejmenované firmy v nejmenovaném klubu (tak, jak si přál impresario:)). Zítra strávíme odpoledne a podstatnou část noci v Hrádku ve Slezsku na fotbalovém hřišti hrajíce pro našeho moc dobrého kamaráda a mecenáše Bogdana Hajduka. Bude se tam konat fotbalový turnaj a jsem zvědav, kdo vyhraje!?
Těšíme se rovněž na nejbližší pondělí, budem někde v Horní Lomné - Salajce hrát dětem z povodněmi postižených oblastí, kteréžto jsou toho času ve výše zmíněné obci na škole v přírodě. A abyste nezapomněli - v sobotu 14.9. křtíme novou deksu s názvem Tustela na Slezských dnech v Dolní Lomné, přijďte, bude mela, kromě nás tam bude hrát také nějaká skupina Frontier se svým bigbeatovám repertoárem.
Musíme se také pochlubit, že o nás psali v polském časopise National Geographic a ne jen o nás, nýbrž o jaksi celé problematice polské menšiny na Těšínsku (kdo bude chtít, pošlu celý článek).
Takže se mějte fajnie a kdyby něco, tak nic..
Jano


26.08.02
Minulý týden jsem trávil s rodinou tři dny na Slovensku. Bojnice. Moc krásné městečko, nádherný zámek, koupaliště i ZOO. Musím dokonce pochválit i služby, i když "ubytovanie v súkromí" se nám podařilo sehnat až po cca dvou hodinách. Co se mi však nelíbilo, tak názor našeho domácího, jak nadával na současný režim a nostalgicky vzpomínal na staré dobré komunistické časy. Na otázku: proč ty zlaté časy a ten režim nepřežil, když byl tak dokonalý, mi odpověděl:
Lebo sa do toho začal jebať ten zasratý Gorbačov. A to, že sme sa s Vámi rozišli, to dojebal ten Váš prezident Havel.
Pouze jsem mu řekl, že mám na to jiný názor a zaplatil mu za ubytování. Už ho vidím, jak by podnikal za komunistů.
V sobotu jsme hráli na Bohumínském vlaku. Pozvala nás tam skupina Čhave Jilestar (srdeční chlapci). Dvojbarevné publikum po nás také chtělo, ať zahrajeme něco romsky, tak jsme spustili naší směsku a získali si je. V polovině bloku jsme ale byli nucení skončit, protože přijela pseudo-hvězda Jakub Smolík.
Zrychlený přesun do Nýdku. Festival u potoka. Šikovná akce. Ferband, Okap, Pepa Streichl, FM Band, my a pak Country bál se skupinou Vrtáci (omlouvám se těm, které jsem nevyjmenoval). Doufám, že dopadl dobře, protože jsme to kolem půlnoci zabalili a jeli domů.
Tom


19.8.02
Country wieczór w Amfiteatrze v Ustroni byl pravda trošku jiný, než jsme zvyklí u nás, ale byl určitě povedený. Začali jsme v 18.00 a dali přibližně hodinku. Poté nás vystřídala polská countryová kapela Johny Walker Band (Grupa Jasia Węndrowniczka). Byli to muzykanci zawodowi, což neznamená provozní, ale profesionální muzikanti. Hráli dobře, ale než country, tak by to většina naších posluchačů klasifikovala jako hard rock. Ale to už je věc názoru. Nakonec Marka Knopflera jde taky zařadit do country. Každopádně publikum nám rozohnili dobře a my jsme pak trošku měli obavu, jak to zvládnem bez bicích, protože kluci spěchali hrát do Gdaňska a museli balit. Lidi nás však brali i s hajtkou a důkazem, že jsme se líbili, jsou nově navázané kontakty a hraní ve stejném areálu 31.8.
Teď v sobotu hrajeme na Bohumínském vlaku asi tak v 17.00 a když nám to časově vyjde, tak se stavíme v Nýdku u Požárníka. Je tam nějaký festiválek nebo FESTIVAL, tak se tam snad taky sejdem.
Tom


12.8.02
Ještě přidám pár slov já. Minulý pátek jsme hráli v Těšínské Pizzerii Verdi. Nevím co se děje, ale co akce, tak lepší pocit z hraní a z Vás - naších posluchačů a řekněme fanoušků. Byli jsme informování, že pizzerku nenarvali zdaleka ani Slávek Janoušek, ani Bokomara, jak se to podařilo nám. A proto jsme tam předběžně dohodli ještě jedno hrání cca. na září. Termín musíme ale upřesnit. V sobotu hrajeme někde v Ustroni v Amfiteatrze. Má tam být nějaké grilování a je po nás chtěno, abychom hráli v kapeluszach kowbojskich. Snad nás zachrání Buble. Já to až tak moc nežeru a ostatní ať se rozhodnou. Mě totiž nebaví dělat kukiełku.
Tom


12.8.02
Zde nás někdo s Tomem vyblejsknul na Gorolu a umístil na netu! Letošní Gorol proběhl v naprostém klidu a důstojně, nabažil jsem se folkloru, nabaštil domácích specialit - placki ze szpyrkami, bachora a tak podobně a nabumbal kvalitní miodule. Velmi se mi líbilo vystoupení slovenského souboru Urpín, měli výbornou cimbálovku, skvěle tančili a ty tanečnice...krása!
V Sosnové na festiválku bylo zajímavě, měli jsme hrát ve čtyři, ale začali jsme až v sedm. Byla tam spousta přiopilých, perkusními pistolemi ozbrojených kovbojů a dokonce jeden s takovou medvědobijkou, no kanonáda jak na východní frontě. Zahráli jsme poctivě asi třičtvrtěhodinku a představte si, že někteří posluchači znali naše texty, to nás mile překvapilo.
Na Slezských dnech 14.9. budeme křtít naší novou desku, tak neváhejte a přijďte. Hrací kalendář se utěšeně zaplňuje, což je vynikající, čím jsme starší, tím nás to hraní víc baví a těší.
Jano


30.7.02
Sobotní akce Neznáme sa, poznáme sa se povedla. Byla to taková slavnost dvou obcí - Mosty u Jablunkova a slovenský Svrčinovec. V programu vystoupily i dvě dechovky, Jablunkovanka a nějaký dechový zespół mocnego uderzenia z polských Krapkowic. My jsme začali hrát něco kolem osmé večer a vydželi jsme až do dvou do rána! Lidi se bavili, tančili a mnozí i zpívali spolu s námi. Moc dobře se hraje, když posluchači i tančí, je to úplně něco jiného, než ta festivalová a koncertní vystoupení, když se téměř nikdo ani nehne, jen na vás upřeně hledí a pozoruje každý pohyb a zahraný tón. Prostě náramně povedená taškařice.
Hned druhý den v poledne jsme měli sraz na nádraží v Jablunkově-Návsí s jistým filmovým štábem. Natáčeli nás do nějakého připravovaného regionálního pořadu, který údajně poběží na ČT1 někdy na podzim. Nasedli jsme na vlak a v přítomnosti televizní kamery jsme cestou do Třince hráli asi třikrát obligátní Cug do werku, Toma a Bubleho se vyptávali na gorolskou mentalitu a tak podobně. Snad z toho něco nastříhají a doufám, že se alespoň nějaký krátký šot přecejen v TV objeví.
Jano

Teď o víkenu je Gorolski Swiętoa k tomu patří i Rajd o kyrpce Macieja
strana | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 |
KALENDÁŘ 2024

12.2. Domov Nýdek
21.2. Domov Sosna(15:30)T
15.3. Hospůdka na konečné - Řeka
5.4. Kass - Český Těšín
26.4. Soukromá akce - Bowling Jablunkov(18)
7.5. Soukromá oslava - Pod Akáty(17)
10.5. Soukromá oslava - Ostravice
31.5. Svatba - Razová
1.6. Vělopolí(17)
14.6. Hospůdka U Propasti - Autokemp Hranice(19)
6.7. Festival Na Pomezí(15)
12.7. Šumperské pomněnky(19)
14.7. Jablunkovský jarmark(16)
19.7. Soukromá oslava - Košařiska
20.7. Ustroń(?)
26.7. Muzeum - Český Těšín(?)
10.8 Soukromá oslava – Dolní Lomná
11.8. Bluegrass Theatre - Metylovice(?)
24.8.Vendryňský letní karneval
14.9. Soukromá oslava - Brno
19.10. PZKO Marklowice(?)

Počet vystoupení po dobu existence kapely:
1985 - 1 1986 - 14
1987 - 19 1988 - 27
1989 - 46 1990 - 38
1991 - 11 1992 - 18
1993 - 19 1994 - 18
1995 - 25 1996 - 35
1997 - 34 1998 - 35
1999 - 40 2000 - 40
2001 - 53 2002 - 52
2003 - 56 2004 - 42
2005 - 42 2006 - 35
2007 - 46 2008 - 49
2009 - 40 2010 - 42
2011 - 44 2012 - 48
2013 - 38 2014 - 52
2015 - 47 2016 - 49
2017 - 41 2018 - 44
2019 - 43 2020 - 18
2021 - 32 2022 - 43
2023 - 35 2024 - 1

celkem - 1452

Počet přístupů: Statistiky těchto stránek