HOME | HISTORIE | DISKOGRAFIE | FOTOGALERIE | SLOVNÍK | KONTAKT                 
AKTUALITY      VZKAZY   
AKTUALITY
24.10.02
A ještě se pochlubíme, co o nás napsal regionální plátek HUTNÍK:

„Přiměřená popularita je docela příjemná”, míní Tomáš Tomanek z kapely Blaf. Příznivcům gorolgrassové kapely Blaf jistě neušlo, že vydala nové album. Nejen o něm jsme si povídali s vůdčí osobností těchto muzikantů, houslistou, skladatelem, textařem a zpěvákem Tomášem Tomankem.
Vaše nejnovější cédéčko, v pořadí třetí, vyšlo zhruba před měsícem. Jmenuje se Tustela. Jak jste na ten název přišli, prozradíte?
„Původně jsme mysleli, že album pojmenujeme Z Góralie, tedy podle jedné z písniček. Ale pak mě kluci přesvědčili, že to nebude ono. Tak jsem navrhl Tustela. A u toho jsme zůstali. Současně přišel nápad na obrázek, který máme na obalu desky. Je na něm gorol s mobilem pasoucí v horách ovce. Nad tím vším se vznáší letadlo. Jde tedy o jasný kontrast: folklór a současná moderní doba. Další významy se samozřejmě také nabízejí. Jako např. že ta deska je tustela, někdo letí tustela a gorol telefonuje také tustela. Věříme, že s tím letadlem neorganizuje nic nekalého... V bukletu máme poprvé uvedeny i texty všech devatenácti písniček z tohoto alba. To proto, že když jsme vydali naši desku Nie beje to lehki, tak nám mnozí vyčítali, že tam texty scházejí.“
Nápad na obrázek byl váš, ale kdo ho dovedl do konkrétní podoby?
„To byl Lukáš Adamík, který je autorem celé grafiky našeho obalu, včetně všech obrázků. Zajímavá je podle mého názoru zvláště ovce, kterou vyvedl přímo na desku. Je namalovaná zezadu a je na ní přesně umístěna i ta pomyslná dírka na kotouček. A pod ní je napsáno Tustela, což zároveň ukazuje, za jaký konec světa Třinecko někde ještě stále považují.“
Ale vraťme se k písničkám. Jsou to všechno novinky?
„Až na několik výjimek ano. Asi nejstarší je Amnestyja, tu jsem napsal dost dávno. A dá se říci, že ze šuplíku jsou ještě Amstel, Niewydarzóno a Moc staro deska. Jinak jde o nové věci. Jak bývá naším zvykem, všechny jsou ve zdejším nářečí. Tentokrát se hodně autorsky projevil i Pavel Buble Sikora. Je podepsaný na pěti titulech a moc se těšíme na to, co v něm ještě zatím spí a co tedy budeme realizovat až příště. Také bych chtěl vyzvednout práci Honzy Pazdery, našeho multiinstrumentalisty, na jehož bedrech navíc spočívala i hudební režie celého projektu.“
Která z písniček u lidí nejvíc zabírá?
„Asi Brisbane, což je tradicionál na text o mé cestě do Austrálie. Největším úletem a zdá se, že i šlágrem, je Bubleho Hrczka. Ještě bych rád zdůraznil, že jsme si k nahrávání nepozvali žádné hosty. Kromě našich stabilních nástrojů, což jsou housle, banjo, kytara a basová kytara, jsou na desce slyšet i bicí, které v současné době používame i více na koncertech. A také Pazderovy klávesy, mandolína, tahací a foukací harmonika.“
Jak dlouho deska vznikala?
„Nahrávali jsme ji loni v závěru roku v Bluestudiu Recording Třinec. Podmínky jsme tam měli přímo ideální. Na mixy pak byl čas až v únoru. Potom přišlo to nejsložitější období, kdy jsme na album sháněli finance.“
V jakém nákladu vyšlo a kde si ho můžeme opatřit?
„Dva tisíce kusů a pokud mám správné informace, kromě Jablunkova, kde se objevilo na trhu nejdříve, jsou už desky k mání také v Třinci a zřejmě i v Českém Těšíně.“
Před nějakým časem jste se mihli v televizi v jednom z dílů seriálu věnovaném legendám naší country a folku. Nechystá se nějaký pořad, kde by se Blaf mohl zviditelnit víc?
„Právě teď 18. října jsme v country klubu Alabama v Karviné křtili, mimochodem už potřetí a doufám, že naposled, naše album Tustela. Byla u toho i Česká televize a vše bude vysílat v jednom z dílů seriálu Folkmotivy. Kmotrem naší desky tam byl Josef Mlok Grim.“
Co Blaf a popularita? Máte s ní problémy nebo vám dělá spíš radost?
„Já myslím, že jsme akorát v takové fázi, kdy nám popularita dělá radost. V regionu se o nás ví a když nás někdo pozná třeba na zastávce nebo v hospodě, je to docela příjemné. Jsou ale i situace, kdy to může být jinak. Popularita je dost ošidná. Máme zkušenost, že někdy přijde na naše vystoupení opravdu moc lidí a pak je třeba akce, kde se jich sejde deset. Teď se nám povedl nedávný koncert v Harendě, tam bylo plno. Dost nás ale mrzí, když se občas dozvíme, že někdo si zatelefonuje o naši písničku do vysílání na přání do některého z nejmenovaných z rádií a tam dělají, jako bychom vůbec neexistovali. A přitom jsme jim loni poslali svoje desky.“
Co chystáte do konce roku?
„Diář máme dost plný. Ale prosinec bychom už chtěli mít klidnější, protože potřebujeme zase začít zkoušet. Po několika letech máme tentokrát dokonce volný i Silvestr, takže si ho budeme užívat v klidu s rodinami někde v horách.“

Tomáše Tomanka zpovídala Eva Kučerová


22.10.02
V karvinském Alabama Country Baru bylo minulý pátek husto. Hráli jsme zase po nějaké době před objektivem televizní kamery ze štábu pořadu FOLKOMOTIVY. Atmosféra byla skvělá, lidí se sešlo hodně a vše uváděl známy countrybard Josef Mlok Grim. Výborně hráli a zpívali kluci z mladé bluegrassové kapely Křeni - ortodoxně na jeden velký mikrofon, po nich se představila skupina Tempo Di Vlak se svými jemnými písněmi. Naše vystoupení dopadlo myslím taky dobře, skončili jsme totiž někdy kolem 1:30 v noci. Pod podiem to žilo a vířilo, jak se na správný klub sluší a patří. Věřím, že z toho pan režisér něco nastříhá a slepí. Termín vysílání zveřejníme ihned, jak bude k dispozici.
V sobotu zahrajeme známému na svatbě, pravda na svatbách nehrajeme často, ale když už, tak je to vždy příjemná událost!
Jano


14.10.02
Křest č. II v Harendě Konská dopadl výtečně. Skóre 3:1. To znamená, že my jsme měli 3 vstupy a ostatní učinkující po jednom vstupu. Celkem soustředěně jsem je pozoroval.
Bylo nás pět - celkem dobře vyhraná kapela. Každopádně vynikající kytarista. Trošku možná intonace ve vyšších polohách zpěvačky. Ale obecně řečeno v toleranci.
René Souček - nadějný písničkář, vynikající texty i kytarový doprovod a nádherná manželka. Škoda jenom, že hosté byli neukázněně hluční.
Neukáznění hosté svým způsobem i nabourávali blok Gorolfolkového Dua Wečírek. Nejdřiv jsem si kladl otázku, proč kluci zpívají písničky dvojjazyčně, ale pak jsem pochopil, že dvojjazyčnost mají obsaženou i v názvu. Každopádně písničky obsahově velice zajimavé, ale co se provedení týče, máte kluci ještě rezervy. Tak se do nich pusťte. Směr máte v pořádku.
V pátek bude v Klubu Alabama křest č. III. Kromě nás tam budou ještě Křeni a Tempo Di Vlak. Jeden nejmenovaný redaktor z F&C o nich napsal, že vyhrávají všude. Vůbec prý by se nedivil, kdyby byli pozvání na MS ve fotbale a vyhráli i tam.
Tom


9.10.02
Těšíme se na sobotní (12.10.) koncert v BS Musicclubu HARENDA v Třinci-Konské, kde ještě jednou pokřtíme naší novou desku. Spolu s námi tam rovněž vystopí:
René Souček *** Wečírek *** Bylo nás pět
...tak neváhejte a přijďte, je to skvělý klub s výbornou zvukovou aparaturou. Těšíme se na Vás!!

Těm, kteří si nekoupili včerejší Horizont otiskujeme s povolením redakce následující článek:

Region (dsz) - Novou desku nazvanou Tustela vydává gorolgrassová skupina Blaf. V pořadí již třetí CD opět přináší svěží muziku, neodmyslitelně spojenou s originálními texty v našem nářečí. Od předchozích desek se liší především tím, že jsme ji nahrávali s kompletní bicí sestavou, za kterou zasedl Jan Klus, taky bubeník Frontieru. Celkový zvuk je tak plnější a je to pro kapelu zase posun dál, říká textař a houslista Tomáš Tomanek.
Tustela obsahuje celkem devatenáct skladeb. Vedle několika starších písniček, které dosud nevyšly na kompaktních discích, zde zaznívají také skladby zbrusu nové.
Nahrávali jsme v třineckém BlueStudio recording, kde jsme měli výborné podmínky a strávili tu skoro sto hodin. Předchozí desku jsme přitom museli stihnout nahrát ve studiu ostravského rozhlasu za necelých čtyřicet hodin. V Třinci časová tíseň odpadla, mohli jsme si se skladbami více pohrát. Novinkou pro nás bylo také to, že dříve jsme nahrávali do dvou zvukových stop zvlášť hudbu a zvlášť zpěvy a vokály. Na Tustela jsme zvolili jiný postup - nejdříve se nahrály bicí a pak vždycky na novou stopu další nástroje a hlasy. Při závěrečném míchání zvuku jsme mohli upravovat jednotlivé nástroje, což by při nahrávání celé kapely najednou nešlo, hodnotí Tomanek.
Tématicky jsou skladby opět věnovány okruhům Blafu důvěrně blízkým. Z werkového prostředí je písnička
Łopata a Rohajz, je zde také písnička o třineckém hokeji. Australski sen a Brisbane jsem napsal pod dojmem své cesty do Austrálie. Specifickým tematickým okruhem jsou katastrofické scénáře našeho banjisty - písnička Rułeczka vznikla, když mu spadlo na nohu lešení, Zymby popisují problémy s chrupem. Dala by se k nim přiřadit také moje Maródka. Písnička Skałka je věnována vyhořelé chatě na Skalce a jejímu znovuzrození, popisuje zpívající houslista. K nejoblíbenějším skladbám lídra Blafu patří Brisbane, u které si pochvaluje nejen krásnou melodii tradicionálu, ale také povedené aranžmá.
Stejně jako ostatní kapely si stojíme za tou nejnovější deskou a myslíme, že je z naší dosavadní produkce ta nejlepší. Dali jsem si dost vysokou laťku a teď budeme přemýšlet, co dál. K další desce si na to necháme asi zase tři čtyři roky času, pokračuje. Přesto už v této chvíli má Tomáš Tomanek i banjista Pavel Buble Sikora několik nových skladeb. Na koncertech ale v nejbližší době nezazní. Během roku nejméně jednou týdně někde hrajeme a na zkoušení nových věcí nezbývá moc času. Doufáme, že se to tempo trochu uvolní a po Novém roce už začneme zpracovávat čerstvé nápady, uvažuje Tomanek. Nová CD jsou zatím v prodeji v Jablunkově, zájemci se také můžou podívat na naše internetové stránky na adrese www.blaf.cz a kontaktovat se s některým z členů kapely.


30.09.02
Tak nám dneska končí 3. kvartál a sním samozřejmě září. Konečně se nám ale včera ukázalo slunko. O víkendu jsem celkem slušně relaxoval. V pátek u flašky. V sobotu jsem u tchánů v Bukovci sbíral jabka na kalvados a pak jme okorovali desky. Samozřejmě, že k cirkulárce se nikdy netlačím. Jsem svým způsobem nemehlo a taky chci ještě něco pohrát na housle.
V sobotu večer jsme hráli Na Střelnici v Českém Těšíně. V neděli zase v polském - Góra Zamkowa. Báječné publikum. Dostal jsem dokonce od paní organizátorky květiny slunečnice. Po koncertě za náma chodili posluchači a měli zájem o CD Tustela, ale taky o oba předcházejíci.
Jeden pán, zřejmě velice zasvěcený znalec nářečí, se dal se mnou do diskuse a upřímně mi sdělil svůj názor, že ubližujeme našemu slezskému nářečí tím, že používáme Czechizmy. A vůbec že už to není ta krásná řeč ponaszimu, jak bývala před padesáti léty, když jezdil ke svému dědovi do Karviné. Každopádně má právo na svůj názor. Oponoval jsem mu tvrzením, že děláme zase maximum pro to, aby se naše nářečí vůbec zachránilo. A že používáme Czechismy, to už je dáno historickým vývojem. Kdysi byla slezština ovlivňováná němčinou, dneska na naší straně češtinou a na polské polštinou. A věřte mi nebo ne, že se tam začne tlačit english.

See you on Saturday!

P.S.: 5.10. v 18:00 zahajujeme společný koncert se skupinou Mloci. To je teprve nářečí. Šarišštína. Bude se to konat na radnici v Jablunkově.
Tom

Show must go on!!!


18.9.02
Ahoj Všichni. Poslední dobou jsem nějak zahlcený prácí a už mi z toho hrabe. Člověk by se měl radovat z nového CD a ani na to nemá pořádně čas. Křest dopadl opravdu výborně. Až na ten déšť a posléze liják. Ale díky Vám, že jste s náma vydrželi a obdiv těm, kteří vydrželi pařit ještě do 2.00 s Frontierem, jejichž bubeníkem je také náš hajtkista až bubeník Jano. Reakce na obsah desky jsou zatím velice pozitivní. Dokonce můj švagr, který je jináč dosti kritický člověk řekl doslova a do písmene: "To nemá chybu". Žeby tentokrát nadsadil? Nakonec můžete to posoudit sami. Zatím se naši milí potenciální zákazníci kontaktujte na nás. Máme cedla volně k prodeji. Distribuce bude ujasněná až příští týden. Takže stačí kliknout na kontakty. Tam jsou veškeré e maily a telefóny. Každopádně jsme dychtiví po veškeré kritice či recenzi. Samozřejmě jak pozitivní, tak negativní.
Tom


6.9.02
Tak máme zase konec týdne, tentokrát třicátého šestého pracovního. Čeká nás celkem husté hraní. Dnes hrajem na nejmenované akci nejmenované firmy v nejmenovaném klubu (tak, jak si přál impresario:)). Zítra strávíme odpoledne a podstatnou část noci v Hrádku ve Slezsku na fotbalovém hřišti hrajíce pro našeho moc dobrého kamaráda a mecenáše Bogdana Hajduka. Bude se tam konat fotbalový turnaj a jsem zvědav, kdo vyhraje!?
Těšíme se rovněž na nejbližší pondělí, budem někde v Horní Lomné - Salajce hrát dětem z povodněmi postižených oblastí, kteréžto jsou toho času ve výše zmíněné obci na škole v přírodě. A abyste nezapomněli - v sobotu 14.9. křtíme novou deksu s názvem Tustela na Slezských dnech v Dolní Lomné, přijďte, bude mela, kromě nás tam bude hrát také nějaká skupina Frontier se svým bigbeatovám repertoárem.
Musíme se také pochlubit, že o nás psali v polském časopise National Geographic a ne jen o nás, nýbrž o jaksi celé problematice polské menšiny na Těšínsku (kdo bude chtít, pošlu celý článek).
Takže se mějte fajnie a kdyby něco, tak nic..
Jano


26.08.02
Minulý týden jsem trávil s rodinou tři dny na Slovensku. Bojnice. Moc krásné městečko, nádherný zámek, koupaliště i ZOO. Musím dokonce pochválit i služby, i když "ubytovanie v súkromí" se nám podařilo sehnat až po cca dvou hodinách. Co se mi však nelíbilo, tak názor našeho domácího, jak nadával na současný režim a nostalgicky vzpomínal na staré dobré komunistické časy. Na otázku: proč ty zlaté časy a ten režim nepřežil, když byl tak dokonalý, mi odpověděl:
Lebo sa do toho začal jebať ten zasratý Gorbačov. A to, že sme sa s Vámi rozišli, to dojebal ten Váš prezident Havel.
Pouze jsem mu řekl, že mám na to jiný názor a zaplatil mu za ubytování. Už ho vidím, jak by podnikal za komunistů.
V sobotu jsme hráli na Bohumínském vlaku. Pozvala nás tam skupina Čhave Jilestar (srdeční chlapci). Dvojbarevné publikum po nás také chtělo, ať zahrajeme něco romsky, tak jsme spustili naší směsku a získali si je. V polovině bloku jsme ale byli nucení skončit, protože přijela pseudo-hvězda Jakub Smolík.
Zrychlený přesun do Nýdku. Festival u potoka. Šikovná akce. Ferband, Okap, Pepa Streichl, FM Band, my a pak Country bál se skupinou Vrtáci (omlouvám se těm, které jsem nevyjmenoval). Doufám, že dopadl dobře, protože jsme to kolem půlnoci zabalili a jeli domů.
Tom


19.8.02
Country wieczór w Amfiteatrze v Ustroni byl pravda trošku jiný, než jsme zvyklí u nás, ale byl určitě povedený. Začali jsme v 18.00 a dali přibližně hodinku. Poté nás vystřídala polská countryová kapela Johny Walker Band (Grupa Jasia Węndrowniczka). Byli to muzykanci zawodowi, což neznamená provozní, ale profesionální muzikanti. Hráli dobře, ale než country, tak by to většina naších posluchačů klasifikovala jako hard rock. Ale to už je věc názoru. Nakonec Marka Knopflera jde taky zařadit do country. Každopádně publikum nám rozohnili dobře a my jsme pak trošku měli obavu, jak to zvládnem bez bicích, protože kluci spěchali hrát do Gdaňska a museli balit. Lidi nás však brali i s hajtkou a důkazem, že jsme se líbili, jsou nově navázané kontakty a hraní ve stejném areálu 31.8.
Teď v sobotu hrajeme na Bohumínském vlaku asi tak v 17.00 a když nám to časově vyjde, tak se stavíme v Nýdku u Požárníka. Je tam nějaký festiválek nebo FESTIVAL, tak se tam snad taky sejdem.
Tom


12.8.02
Ještě přidám pár slov já. Minulý pátek jsme hráli v Těšínské Pizzerii Verdi. Nevím co se děje, ale co akce, tak lepší pocit z hraní a z Vás - naších posluchačů a řekněme fanoušků. Byli jsme informování, že pizzerku nenarvali zdaleka ani Slávek Janoušek, ani Bokomara, jak se to podařilo nám. A proto jsme tam předběžně dohodli ještě jedno hrání cca. na září. Termín musíme ale upřesnit. V sobotu hrajeme někde v Ustroni v Amfiteatrze. Má tam být nějaké grilování a je po nás chtěno, abychom hráli v kapeluszach kowbojskich. Snad nás zachrání Buble. Já to až tak moc nežeru a ostatní ať se rozhodnou. Mě totiž nebaví dělat kukiełku.
Tom
strana | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 |
KALENDÁŘ 2024

12.2. Domov Nýdek
6.3. Pohoda Třinec
15.3. Hospoda Střítež - Pár strun a Blaf
4.4. Domov Důstojnost - Nýdek
5.4. Kass - Český Těšín
6.4. Aprílovy ponor - splav u Nieslanika Jablunkov
26.4. Soukromá akce - Bowling Jablunkov
27.4. Pivovar Koníček - Vojkovice
7.5. Soukromá oslava - Pod Akáty
10.5. Soukromá oslava - Ostravice
11.5. Včelařský den - Písek
31.5. Svatba - Razová
1.6. Vělopolí(17)
14.6. Hospůdka U Propasti - Autokemp Hranice(19)
28.6. Těšínská přehrada(17)
29.6. Letnice - Chata Ostrý
6.7. Festival Na Pomezí(15)
12.7. Šumperské pomněnky(19)
14.7. Jablunkovský jarmark(16)
19.7. Soukromá oslava - Košařiska
20.7. Ustroń(?)
26.7. Muzeum - Český Těšín
9.8. Návsí - letní kino(17)
10.8 Soukromá oslava – Dolní Lomná
16.8. Soukromá oslava - PZKO Mosty(19)
18.8. Bluegrass Theatre - Metylovice
23.8. Návsí - letní kino(17)
24.8. Vendryňský letní karneval
14.9. Soukromá oslava - Brno(16)
21.9. Chata Gírová(14)
21.9. Drops "40" - Karviná Lodičky(17)
28.9. Soukromá oslava - Hnojník dílny(17)
5-18.10 Nahráváme v Southock Recording
15.10. Parník - Ostrava
19.10. PZKO Marklowice

Počet vystoupení po dobu existence kapely:
1985 - 1 1986 - 14
1987 - 19 1988 - 27
1989 - 46 1990 - 38
1991 - 11 1992 - 18
1993 - 19 1994 - 18
1995 - 25 1996 - 35
1997 - 34 1998 - 35
1999 - 40 2000 - 40
2001 - 53 2002 - 52
2003 - 56 2004 - 42
2005 - 42 2006 - 35
2007 - 46 2008 - 49
2009 - 40 2010 - 42
2011 - 44 2012 - 48
2013 - 38 2014 - 52
2015 - 47 2016 - 49
2017 - 41 2018 - 44
2019 - 43 2020 - 18
2021 - 32 2022 - 43
2023 - 35 2024 - 11

celkem - 1462

Počet přístupů: Statistiky těchto stránek